Meta ще плати 725 млн. долара за уреждане на дело, свързано със скандала с Cambridge Analytica
Американският технологичен гигант Meta Platforms, който стои зад социалната мрежа Facebook се съгласи да плати 725 милиона долара за разрешаване на колективен иск, обвиняващ компанията, че позволява на трети страни, включително Cambridge Analytica, да имат достъп до личната информация на потребителите, предаде Ройтерс.
Предложеното споразумение, което беше оповестено в съдебно дело късно в четвъртък, ще разреши дългогодишен съдебен процес, предизвикан от разкритията през 2018 г., че Facebook е позволил на британската фирма за политически консултации Cambridge Analytica да получи достъп до данни на цели 87 млн. потребители.
Адвокатите на ищците нарекоха предложеното споразумение най-голямото, постигнато някога в колективен иск за поверителност на данните в САЩ. Това е и най-голямата сума, която Meta някога е плащала за разрешаване на групов иск.
Като част от споразумението, което подлежи на одобрение от федерален съдия в Сан Франциско, Meta не призна неправомерни действия.
„През последните три години обновихме подхода си към поверителността и внедрихме цялостна програма за поверителност“, заяви Meta.
Вече несъществуващата компания Cambridge Analytica работи по успешната президентска кампания на Доналд Тръмп през 2016 г. и получи достъп до личната информация от милиони акаунти във Facebook за целите на профилиране и насочване на избиратели.
Cambridge Analytica е получила тази информация без съгласието на потребителите от изследовател, на когото е било разрешено от Facebook да внедри приложение в социалната мрежа, което събира данни от милиони потребители.
Последвалият скандал с Cambridge Analytica предизвика правителствени разследвания в практиките за поверителност на Facebook, съдебни дела и изслушване в Конгреса на САЩ, където главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг понесе критики от законодателите.
През 2019 г. Facebook се съгласи да плати 5 милиарда долара за разрешаване на разследване на Федералната търговска комисия (FTC) относно практиките за поверителност на социалната мрежа и 100 милиона долара за уреждане на спор с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), която твърдеше, че компанията на Зукърбърг е подвела инвеститорите относно злоупотребата с потребителски данни.
Разследванията от страна на главните прокурори продължават и компанията води дело срещу главния прокурор на Вашингтон, окръг Колумбия.
Споразумението от четвъртък разреши твърденията на потребители на Facebook, че компанията е нарушила различни федерални и щатски закони, като е позволила на разработчиците на приложения и бизнес партньорите да събират личните им данни без тяхното съгласие.
Адвокатите на потребителите твърдят, че Facebook ги е подвела да мислят, че могат да запазят контрола върху личните си данни, докато всъщност е позволила на хиляди външни лица да получат достъп.
Facebook твърди, че потребителите му нямат легитимен интерес към поверителността на информацията, която са споделили с приятели в социалните медии. Но американският окръжен съдия Винс Чабрия нарече тази гледна точка „погрешна“ и през 2019 г. позволи на делото да продължи напред.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.