Meta отправи призив срещу създаване на нови регулации за метавселената
Американският технологичен гигант Meta призова политиците да се въздържат от създаването на нови правила, насочени към регулация на метавселената, предаде Блумбърг.
В документ, публикуван в петък, Meta твърди, че много от съществуващите закони и разпоредби по света ще се прилагат за дейностите в метавселената – виртуален свят, в който потребителите ще могат да работят, играят, пазаруват и общуват.
Едуард Боулс, ръководител на финтех политиките в Meta, каза пред репортери, че регулаторите могат да „възпрепятстват иновациите“, ако създадат изцяло нова регулаторна рамка за метавселената.
Опитите на големите компании, особено на титаните от Силициевата долина, да обезкуражават политиците от създаването на регулации, не са нищо ново. През последните години обаче законодателите започнаха да проявяват по-голям интерес от обуздаването на най-големите технологични гиганти, както и на инвестициите им във виртуална реалност.
Документът е усилие на Meta да оформи бъдещо законодателство, тъй като метавселената е крайъгълния камък, около който ще се развива фирмата в бъдеще. Тя дори промени името си то Facebook на Meta за да подчертае тази си цел.
Правителствата по света все още са в режим на догонване със зараждащата се технология, която е била е обект на големи инвестиции. По-рано тази година еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестегер призова регулаторите да проучат внимателно метавселената, за да се справят с проблемите, идващи от нея, преди да е станало твърде късно. Доклад на френските регулатори през октомври призова за разширяване на правилата на ЕС за поверителност и онлайн реч, така че те да включват и метавселената.
В САЩ обаче политиците едва сега започват да обмислят политическите последици от цифровия свят, в който хората могат да купуват и продават стоки, да сключват договори, да посещават концерти, да провеждат работни срещи и тн.
Документът на Meta призовава правителството и частния сектор да работят в тясно сътрудничество по всички нови правила, които се появяват в бъдеще - както и да направят крачка назад, когато индустрията създава свои собствени стандарти.
„Регулаторите трябва да насърчават перспективни отношения на сътрудничество с участниците в индустрията. Когато участниците в индустрията се събират, за да си сътрудничат в отворени форуми относно стандартите, ние бихме насърчили правителствата да обмислят начини за подкрепа и възприемане на такива стандарти“, се казва в документа.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.