Ненаситният апетит на Big Tech дава тласък на акциите на енергийните компании
Търсенето на енергия от големите технологични компании става все по-ненаситно в ерата на изкуствения интелект. В резултат на това акциите на Constellation, най-големият оператор на ядрени централи в САЩ, са поскъпнали с повече от 85% от началото на годината, като те достигнаха исторически връх през май. Акциите на базираната в Балтимор компания са най-добре представящите се в рамките на S&P 500 Utilities Select Sector ETF (XLU).
Голяма част от вълнението се крие в очакванията на Уолстрийт, че Constellation неизбежно ще сключи сделка за „колокация“ с един или повече големи технологични играчи, позволявайки на тези компании да изградят центрове за данни, необходими за системите с изкуствен интелект, точно до ядрените централи на Constellation за достъп до мощности без безвъглеродни емисии.
Главният изпълнителен директор на Constellation Джо Домингес каза на скорошна медийна кръгла маса, че компанията е „доста напред в дискусиите с редица компании, които се интересуват от това“.
Amazon, Alphabet, Microsoft и Meta се очаква да похарчат общо 200 млрд. долара тази година за инвестиции в облак и Ии, включително изграждане и поддръжка на центрове за данни.
Междувременно търсенето на енергия от центровете за данни в САЩ се очаква да се удвои до 2030 г. в резултат на използването на системи с изкуствен интелект, според изследване на консултантската фирма McKinsey & Co.
Независимите доставчици на енергия, които се очаква да се възползват от нарастващото търсене на енергия в САЩ, включват Vistra Corp и NRG Energy, чиито акции са поскъпнали съответно с около 130% и 55% от началото на годината.
Но анализатори от Уолстрийт казват, че Constellation се откроява сред другите имена в сектора на комунални услуги, тъй като притежава най-големия парк от ядрени централи в САЩ - с 21 реактора в цялата страна, използвани за генериране на електричество. Това би могло да обслужва по-добре Big Tech компаниите, които искат да постигнат целите си за въглеродни емисии.
„Операторите на атомни електроцентрали са единствените, които наистина имат способността да обслужват център за данни, който ще работи 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, 365 дни в годината, без генериране на въглеродни емисии“, коментира пред YahooFinance Джеймс Талакър, анализатор в отдела за енергия и възобновяеми енергийни източници в BMO.
Като знак за търсенето по-рано тази година Amazon купи кампус за център за данни на стойност 650 млн. долара в Беруик, Пенсилвания, в непосредствена близост до атомна електроцентрала, притежавана и управлявана от Talen Energy. Споразумението беше първото по рода си за Amazon. Центърът за данни от 1200 акра ще се захранва от ядреното съоръжение в съседство с него.
Анализаторите казват, че заводите на Constellation в Илинойс и Пенсилвания могат да бъдат идеални места за Big Tech.
Според анализаторите компанията има и други предимства. За разлика от обикновените компании за комунални услуги, Constellation не е регулирана, което означава, че енергийните тарифи, които определя, не трябва да бъдат одобрявани от регулаторите.
Компанията също така се възползва от Закона за намаляване на инфлацията (IRA) на администрацията на Байдън, насочен към стимулиране на прехода към зелена енергия. Калтън подчертава, че Constellation произвежда енергия при приблизително 25 долара за мегаватчас, докато IRA позволява продажна минимална цена от приблизително 45 долара за мегаватчас без ограничение върху това колко висока може да достигне.
„Има голям интерес към разработчиците на центрове за данни, които сключват дългосрочни договори на премиум цени“, каза анализаторът. „Концептуално няма ограничение за печалбите, които могат да направят.“
Ако обаче цените на електроенергията станат прекалено високи твърде бързо, Constellation и други в индустрията могат да бъдат изправени пред засилена регулация от Вашингтон, отбелязват анализатори.
„В идеалния случай бавното и стабилно покачване на цените на електроенергията (с известна нестабилност около този вектор) е най-добрият резултат за клиентите, производителите и акционерите. От друга страна, бърз или рязък ход вероятно ще привлече нежелано политическо внимание,“ пише Талакър от BMO в скорошна бележка.
Constellation работи като самостоятелен доставчик на енергия от 2022 г., след като се отдели от комуналния гигант Exelon.
През 2023 г. Constellation сключи сделка с Microsoft за намаляване на емисиите в един от центровете за данни на софтуерния гигант чрез съпоставяне на безвъглеродна енергия - процес, който включва идентифициране на чиста енергия на регионално ниво и отчитането ѝ всеки час и всеки ден.
През последните години компанията подписа споразумения с PepsiCo, McCormick и Best Buy за захранване на техните операции с възобновяема енергия от соларен проект в Тексас.
По време на последния отчет на тримесечните резултати на Constellation, компанията прогнозира годишен ръст на печалбата на акция от 10% до края на това десетилетие.
Ако цените на електроенергията се повишат или големите технологични сделки, на които Уолстрийт се надява, се материализират, „тези 10% може да се превърнат в нещо много по-високо“, каза Калтън.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.