Никога не е късно за нова професия в дигиталния свят

Никога не е късно за нова професия в дигиталния свят

Никога не е късно за нова професия в дигиталния свят

Уменията на бъдещето са свързани с решаването на проблеми, да се ориентираш в непозната среда, да ползваш нови технологии, да учиш и да се адаптираш непрестанно. Най-успешни ще бъдат тези хора, които са научени да учат, които да научени да мислят, които умеят да се адаптират и да живеят с идеята за промяна всеки ден, казва доц. д-р Светлин Наков, създател на СофтУни

- Всички знаем през какви предизвикателства преминахме през последите 2-3 години. Как технологиите ни помогнаха да се справим с тях по-леко?

- Свидетели сме на тотална дигитализация във всички сфери: от образование и здравеопазване до промишленост и селско стопанство. Пандемията ни показа, че чрез технологии можем да работим отдалечено, че няма нужда да се срещаме на живо за щяло и нещяло, че можем да учим дистанционно и да ходим на лекар дистанционно, да ползваме банкови услуги без да ходим до банката, да си плащаме данъците онлайн и още стотици други облекчения в така натоварения график на съвременния човек. И преди това тези неща бяха възможни, но някак си хората бяха свикнали да вършат всичко на живо, а технологиите за отдалечена работа и отдалечени дигитални услуги не бяха масово използвани. Днес те вече са стандарт. Пандемията ни накара да използваме технологиите, за да не ходим излишно насам-натам, когато можем да свършим работата от къщи, по-бързо и в удобно за всеки време. Това е позитивната страна.

Негативната страна беше социалното отдалечаване на хората един от друг и липсата на комуникация на живо. Знаем в колко много сфери онлайн не може да се работи ефективно, например да обучаваш малки деца онлайн е трудно, както и да си изложител на конференция онлайн и да се опитваш да си намериш клиенти и партньори от виртуален щанд.

Дигиталната трансформация на ежедневната ни бизнес и лична комуникация и принудителната работа от къщи в повечето професии ни научиха на по-висока ефективност и ни помогнаха да не сме напълно социално изолирани в периодите на локдаун и физическа изолация.

- Кои професии запазиха стабилни позиции по време на пандемията, а и след нея, и имат перспективата да се развиват и занапред?

- Във време на пандемия и принудителна социална изолация най-много се развиха дигиталните професии, които задвижват дигиталната трансформация и иновациите във всички сектори от икономиката и обществото: програмиране и софтуерни технологии, дигитален маркетинг, дизайн и крейтив, онлайн търговия, облачни услуги и много други технологични професии.

Когато много хора останаха без работа (например в туризма, в ресторантьорския бранш и в транспорта), ние в СофтУни отчетохме значителен растеж, защото повече млади хора се насочиха към дигиталните професии. Какъв по-добър момент да смениш професията си от сервитьор или туристически агент към нещо по-технологично и с перспектива: програмист, инженер по качеството на софтуера (QA) или графичен дизайнер?

В СофтУни от години сме абсолютен лидер в образованието за технологичните професии на бъдещето и доставяме качествено образование, професия и работа в технологичните и дигиталните професии. Имаме десетки хиляди успешно завършили студенти, които промениха позитивно живота си усвоявайки технологична професия, при това в неинтензивен формат, съвместим с паралелно учене или работа на пълен работен ден.

- Какви новости можем да очакваме в сферата на технологиите в бъдеще?

- На първо място очаквам през следващите няколко години дигитализацията на икономиката и в обществото да продължи и да се запази огромното търсене на специалисти в технологичните и дигиталните професии. Изобщо не е късно човек да навлезе в технологичните професии, независимо от възрастта и индустрията, в която работите в момента, тъй като иновациите и растежът в икономиката ще се осъществяват най-вече чрез дигитални професии и умения.

През последните 2-3 години най-сериозно се развиват изкуственият интелект (AI), облачните технологии и финансовите технологии (финтех и блокчейн), които вече са навсякъде и все повече навлизат във всички сфери на живота и икономиката.

Очаквам засилване на инвестициите, растеж и търсене на специалисти във все още по-малки технологични направления като: метавселени, виртуална реалност, блокчейн, DeFi и NFT, индустрия 4.0 и роботика, дигитално здравеопазване, дигитално земеделие, дигитално образование, дигитализиран и автоматизиран транспорт, интернет на нещата (IoT), умни сгради и умни градове.

Очаквам постепенен растеж и в много дигитално и технологично задвижвани сектори на икономиката: биотехнологии, генетика и фармация, дигитализация в сфери като зелени технологии и енергетика, храни, облекла и мода, отбрана, военни технологии и киберсигурност, медии, маркетинг и реклама, търговия и продажби, имоти и строителство, климатични технологии, космически технологии и много други.

- А да очакваме ли изцяло нови професии във връзка с нестихващия технологичен подем?

- Да, разбира се. Новите професии се появяват по естествен път, в резултат на новите технологични възможности и новите нужди в бизнеса и икономиката. Някои професии се трансформират и осъвременяват, но идват и напълно нови професии. В последните години сме свидетели на нови професии, възникващи от развитието на дигитализацията, например “експерт по TikTok маркетинг”, “специалист по метавселени”, “инженер по NFT технологии”, “експерт по технологии в земеделието”, “експерт по потребителски интерфейси (UI / UX)”.

Очаквам в по-далечно бъдеще да се появят професии като например “отдалечен шофьор”, който да асистира на автономно движещите се автомобили или “треньор на роботи”, който да обучава, настройва и оптимизира роботизирани системи, за ефективното им приложение в определени индустрии. Ще се появят нови професии, свързани със зелената енергия, с климатичните промени, с новите технологии в медицината, транспорта и много други.

Професиите на бъдещето ще са свързани с всичко това, което не е роботска работа, т.е. еднотипно повтарящо се действие. Все повече традиционни професии ще се автоматизират и оптимизират, така че ще стават по-лесни за хората, които ги работят. Например, ако си чистач, вместо да чистиш на ръка, ще управляваш машини и роботи, които чистят. Ако си строител, ще управляваш машини и роботи, които вършат тежката работа. Ако си шофьор, ще надзираваш и асистираш на изкуствен разум, които шофира вместо теб. Ако си лекар, ще ти помага изкуствен разум (медицинска експертна система) и ще получаваш съвети, насоки и наставления.

Уменията на бъдещето са свързани с решаването на проблеми, да се ориентираш в непозната среда, да ползваш нови технологии, да учиш и да се адаптираш непрестанно. Най-успешни ще бъдат тези хора, които са научени да учат, които да научени да мислят, които умеят да се адаптират и да живеят с идеята за промяна всеки ден.

- Как СофтУни дава своя принос в осигуряването на кадри за професии на бъдещето?

- СофтУни е лидерът в дигиталното и технологичното образование в България и още от създаването си предоставя качествено образование, професия и работа на хиляди млади хора в технологичните професии на бъдещето.

Чрез цялостната програма за софтуерни инженери, наречена “Софтуерен университет”, ние предоставяме на нашите хиляди студенти възможността да научат от нулата актуална професия от софтуерната индустрия и да започнат работа с придобитите умения. Всяка година актуализираме учебните специалности, планове и програми и към момента предлагаме цялостни обучения и специализиции в следните сфери: Java developer, JavaScript developer, C# developer, Python developer, software QA engineer, C++ developer, DevOps engineer, AI engineer, cybersecurity engineer. До момента в ИТ професиите, свързани с програмиране, реализиралите се на пазара на труда възпитаници на СофтУни са близо 17 000 души.

Чрез цялостната програма по дигитален маркетинг, наречена “SoftUni Digital” нашите студенти усвояват съвременните принципи на маркетинга и съвременните технологии и маркетинг инструменти в дигитална среда: социални мрежи, маркетинг в търсещите машини, създаване на маркетинг съдържание, маркетинг чрез имейл, маркетингови анализи и други. Придобилите до момента професия в сферата на дигиталния маркетинг и започнали работа в тази сфера възпитаници на СофтУни наброяват 1500 души.  

Цялостната програма по дизайн, крейтив и мултимедия, наречена “SoftUni Creative” дава съвременно образование и практически умения в сферата на дизайна, компютърната графика и анимация, 3D моделиране, визуализация и анимация, дизайн на потребителски интерфейси и потребителско изживяване (UI и UX) и други технологии, свързани със съвременния дигитален дизайн. До възпитаниците на SoftUni Creative, които придобиха дизайн умения и започнаха работа в технологичната индустрия наброяват 900 души.

Нашата частна професионална гимназия за дигитални науки “SoftUni Svetlina” е съвременно училище за дигиталните професии на бъдещето. В него учениците усвояват професии като приложно програмиране, киберсигурност, графичен дизайн, анимация, видео и дигитални изкуства, дигитален бизнес и електронна търговия, дигитален маркетинг и предприемачество чрез много практика и с доказания образователен подход на СофтУни. Редом със задължителните учебни дисциплини от МОН (математика, английски език, история, география, физика, биология и т.н.) в гимназията се изучават специализирани дисциплини по избраната професия, още от 8 клас. За петте години в гимназията години учениците усвояват в дълбочина избраната професия и карат стажове и практики много преди да завършват. Гимназия “СофтУни Светлина” е най-добрият старт в дигиталните професии на бъдещето, още от училищна възраст. Към момента в гимназията се обучават над 450 ученици – бъдещи дигитални лидери.

Детската академия по програмиране за деца и дизайн “SoftUni Kids” развива дигитални умения за деца във възраст 1-6 клас. Обученията са присъствени и по изключение онлайн за по-голяма ефективност. С програмите на SoftUni Kids учениците навлизат в програмиране, роботика и дизайн чрез интерактивни занимания, разработка на игри и мултимедийни проекти.

В образователната екосистема на СофтУни регулярно провеждаме задълбочени проучвания на пазара на труда, изготвяме прогнози за новите трендове за да сме винаги подготвени с подходящите обучения, които се водят от доказани практици и така нашите курсисти не просто колекционират знания, но и са истински подготвени за реалната работна среда. Доказват го десетките хиляди вече завършили образователните програми на СофтУни и реализирали се успешно в дигиталните професии.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ