Носители на „Пулицър“ се присъединяват към делото за авторски права срещу OpenAI и Microsoft

Носители на „Пулицър“ се присъединяват към делото за авторски права срещу OpenAI и Microsoft

Носители на „Пулицър“ се присъединяват към делото за авторски права срещу OpenAI и Microsoft

Група от 11 автори на нехудожествена литература се присъединиха към съдебно дело във федералния съд на Манхатън, което обвинява OpenAI и Microsoft в злоупотреба с книги, написани от авторите, за обучаване на моделите с изкуствен интелект зад популярния чатбот на OpenAI ChatGPT и друг софтуер, базиран на ИИ, предаде Ройтерс.

Авторите, включително носителите на наградата „Пулицър" Тейлър Бранч, Стейси Шиф и Кай Бърд, които са съавтори на биографията на Дж. Робърт Опенхаймер „Американски Прометей“, адаптирана в хитовия филм „Опенхаймер“ тази година, казаха пред съда във вторник, че компаниите са нарушили техните авторски права, като са използвали работата им за обучение на големите езикови модели на OpenAI.

Представители на OpenAI и Microsoft не са отговорили веднага на искания за коментар от Ройтерс.

„Обвиняемите печелят милиарди от неразрешеното им използване на нехудожествени книги и авторите на тези книги заслужават справедливо обезщетение и отношение“, каза адвокатът на писателите Рохит Нат.

Сценаристът и редактор на Hollywood Reporter Джулиан Санктън първи заведе предложения групов иск миналия месец. Делото е едно от няколкото, заведени от групи собственици на авторски права, включително авторите Джон Гришам, Джордж Р. Р. Мартин и Джонатан Франзен срещу OpenAI и други технологични компании заради предполагаемата злоупотреба с работата им в обучението за ИИ.

Компаниите отхвърлят обвиненията.

Санктън беше първият авторски иск срещу OpenAI, който също посочи Microsoft като ответник. Технологичният гигант е инвестирал милиарди долари в стартъпа с изкуствен интелект и е интегрирал системите на OpenAI в своите продукти.

Изменената жалба, подадена в понеделник, гласи, че OpenAI е сканирал творбите на авторите заедно с купища други защитени с авторски права материали от интернет без разрешение, за да научи своите GPT модели как да отговарят на човешки текстови подкани.

В съдебното дело се казва също, че Microsoft е „дълбоко ангажирана“ в обучението и разработването на моделите и също така носи отговорност за нарушаване на авторски права.

Авторите поискаха от съда парични обезщетения в неопределен размер и заповед компаниите да спрат да нарушават авторските им права.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ