Британският върховен съд постанови: Изкуствен интелект не може да бъде посочен като изобретател в заявка за патент

Британският върховен съд постанови: Изкуствен интелект не може да бъде посочен като изобретател в заявка за патент

Изкуственият интелект не може да бъде посочен като изобретател в заявка за патент, постанови най-висшият съд на Обединеното кралство в сряда, предаде Си Ен Би Си.

Това решение вероятно ще окаже значително въздействие, тъй като инструментите за изкуствен интелект се използват все повече.

Случаят започна с две патентни заявки, подадени от Стивън Талер през 2018 година - една за форма на опаковка за храна и една за тип мигаща светлина.

Вместо да се посочи като изобретател, той посича като такава ИИ машина, наречена DABUS. След това Талер обаче заяви личното си право върху патентите благодарение на „собствеността върху машината за творчество DABUS.“

Службата за интелектуална собственост на Обединеното кралство първоначално отговори, че той не е спазил патентните разпоредби, изискващи дадено лице да бъде посочено като изобретател, както и да бъде представено описание на начина, по който неговите права на собственост произтичат от това лице (в този случай ИИ).

Талер обжалва решението и твърди, че е изпълнил всички изисквания съгласно патентното законодателство от 1977 г.

Той направи допълнителни обжалвания във Върховния съд и Апелативния съд на Обединеното кралство, като и двата отхвърлиха твърдението му, отричайки възможността ИИ може да бъде посочен като изобретател.

Върховният съд посочи в решението си в сряда, че не се произнася по широкия въпрос дали техническият напредък, създаден от инструменти и машини, задвижвани от ИИ, трябва да бъде патентоспособен или дали значението на термина „изобретател“ трябва да бъде разширено.

Той обаче установи, че съгласно съществуващото патентно право посоченият „изобретател“ трябва да бъде „физическо лице“.

Съдът също така отхвърли твърдението на Талер, че „въпреки това той е имал право да подава заявления за и да получава патенти за изобретенията, описани и разкрити във всяко от заявленията въз основа на собствеността си върху DABUS“. Това отново беше въз основа на изискването, че заявката за патент трябва да посочва изобретател и този изобретател трябва да е лице.

Върховният съд отбеляза: „Д-р Талер даде ясно да се разбере, че не е изобретател; че в неговият случай е изобретенията, описани в заявленията, са направени от DABUS; и че правото му на издаване на патенти за тези изобретения произтича от неговата собственост върху DABUS.“

В изявление, предоставено на Ройтерс, адвокатите на Талер казаха, че решението „установява, че патентното право на Обединеното кралство в момента е напълно неподходящо за защита на изобретения, генерирани автономно от машини с изкуствен интелект“.

Талер обжалва решения за същите продукти в американските съдилища, които също постановиха, че патентите трябва да имат човешки изобретатели.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ