Постигнато е споразумение за правилата, които регулират използването на ИИ в Европейския съюз

Постигнато е споразумение за правилата, които регулират използването на ИИ в Европейския съюз

Представители на Европейския съюз постигнаха споразумение за първите в света всеобхватни правила за регулиране на използването на изкуствен интелект, предаде Би Би Си.

След общо 36 часа на дебати, преговарящите се споразумяха за правилата около ИИ в системи като чатбота ChatGPT и приложения за лицево разпознаване.

Европейският парламент ще гласува предложенията за Закон за ИИ в началото на следващата година, но всяко законодателство в тази сфера ще влезе в сила най-рано през 2025 г.

САЩ, Обединеното кралство и Китай също работят по създаването на собствени насоки за ползването на новите технологии.

Предложенията включват предпазни мерки за използването на ИИ в рамките на ЕС, както и ограничения върху внедряването на технологията от правоприлагащите органи.

Законът също така разделя изкуствения интелект на категории на база риск - от „неприемливи“, което означава технологии, които трябва да бъдат забранени, до форми на ИИ с висок, среден и нисък риск.

Потребителите ще имат право да подават жалби и могат да бъдат налагани глоби за нарушения.

Еврокомисарят за вътрешния пазар Тиери Бретон описа плановете като „исторически“, като заяви, че те определят „ясни правила за използването на ИИ“.

Той добави, че това е „много повече от наръчник с правила – това е стартова площадка за стартиращи фирми и изследователи от ЕС, които да водят глобалната надпревара за ИИ“.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че Законът за ИИ ще помогне за развитието на технологии, които не застрашават безопасността и правата на хората.

В публикация в социалните мрежи тя посочи, че това е „уникална правна рамка за развитието на изкуствения интелект, на която можете да се доверите“.

Европейският парламент определя ИИ като софтуер, който може „за даден набор от дефинирани от човека цели да генерира резултати като съдържание, прогнози, препоръки или решения, влияещи върху средата, с която взаимодействат“.

ChatGPT и DALL-E са примери за т. нар. „генеративен“ изкуствен интелект. Тези програми се учат от огромни количества данни, като онлайн текст и изображения, за да генерират ново съдържание, което наподобява създадено от човек.

Така наречените „чатботове“ – като ChatGPT , могат да водят текстови разговори. Други ИИ програми като DALL-E могат да създават изображения на база прости текстови инструкции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Научете мозъка си на по-добри навици
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.