Мегаракетата на SpaceX за пътуване до Марс полетя, но се взриви
Компанията SpaceX на Илон Мъск изстреля днес пробно своята огромна ракета за полети до Луната и Марс - Starship. Тя обаче не можа да достигне космоса и се взриви минути след излитането, по време на полет. Тестовото изстрелване беше без екипаж, съобщи CNBC.
Това е кулминацията на години регулаторна работа и технологични тестове за SpaceX и най-голямата и най-мощна ракета, създавана някога. Компанията направи първи опит да изстреля ракетата в понеделник, но клапан за налягане в първата носеща степен Super Heavy, очевидно беше замръзнал и стартът бе отменен.
Екипите на компанията работиха за разрешаване на редица неидентифицирани проблеми, за да направят възможен втори опит в четвъртък. Собственикът на SpaceX Илон Мъск коментира изстрелването в четвъртък, минути след взрива, като добави, че ще бъде направен нов опит "след няколко месеца". „Поздравления за екипа на SpaceX за вълнуващото тестово изстрелване на Starship! Научих много за следващото тестово изстрелване след няколко месеца“, казва той, цитиран от BBC. В екипа по разработването на проекта участва на позиция старши инженер и българинът Орлин Велев-джуниър.
Ръководството на SpaceX многократно подчертава експерименталния характер на изстрелването и каза, че всеки резултат, който включва Starship да излезе от стартовата площадка, ще бъде успешен.
Starship е проектирана да превозва товари и хора извън Земята и е от решаващо значение за плана на НАСА да върне астронавтите на Луната. Преди две години SpaceX спечели договор за близо 3 милиарда долара от NASA за използване на Starship за превозване на екипаж за кацане на Луната. Това ще доведе до използването на Starship като част от лунната програма на NASA - Artemis. Компанията се надяваше да проведе първото орбитално изстрелване на Starship още през лятото на 2021 г., но се сблъска със забавяне в разработката и в спечелването на одобрение от рагулаторната агенция FAA, което дойде късно миналия петък.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.