Печалбата на Microsoft скочи с 10%, но приходите на облачното подразделение нараснаха по-малко от очакваното
Microsoft затвори първата си пълна фискална година на агресивни инвестиции в изкуствен интелект със смесени резултати за хората, притеснени от сумите, които големите технологични компании харчат за ИИ, пише „Ню Йорк таймс“.
Приходите на Microsoft за тримесечието от април до юни достигнаха 64,7 милиарда долара, което е с 15 процента повече от същия период на миналата година, съобщи компанията във вторник. Печалбата нарасна с 10 процента до 22 млрд. долара.
Резултатите надминаха очакванията на Уолстрийт и собствените прогнози на Microsoft. Но бизнесът на компанията с облачни услуги не се разрасна толкова бързо, колкото очакваха инвеститорите, което доведе до спад на цената на акциите на компанията с 2,72% в търговията след края на борсовата сесия.
Приходите от Azure - водещият продукт на Microsoft за облачни изчисления, който включва ИИ услуги, са нараснали с 29% през тримесечието, след като се отчетат валутните колебания. Инвеститорите се надяваха на ръст между 30 и 31 процента, какъвто Microsoft им каза да очакват.
Финансовият отчет показа как компанията харчи огромни средства за изграждане на центрове за данни и придобиване на скъпите чипове, които захранват ИИ. технология. Капиталовите разходи на Microsoft нарастват всяко тримесечие от края на 2022 г., когато нейният главен изпълнителен директор Сатя Надела накара своите висши ръководители да направят големи инвестиции в ИИ. Microsoft е похарчил почти 19 млрд. долара за капиталови разходи през последното тримесечие, което е над два пъти повече в сравнение с преди две години.
Инвеститорите насочиха вниманието си към разходите на Microsoft, след като Alphabet, компанията майка на Google, отчете забавяне на растежа и 91% увеличение на капиталовите разходи, което предизвика разпродажба на технологични акции миналата седмица.
Пазарите като цяло дават на Microsoft повече свобода за харчене, отколкото на други компании, каза Риши Джалурия, анализатор в инвестиционната банка RBC Capital Markets. Това е така, защото Microsoft разкри някои подробности за своите ИИ продажби и каза, че е можело да продаде дори повече, ако компанията е разполагала с по-голям изчислителен капацитет, каза той.
„Има ИИ ефект на ореол, който се случва с останалите бизнеси на Microsoft“, добави Джалурия.
Microsoft каза на инвеститорите да очакват оперативната му печалба да бъде малко по-ниска през следващата фискална година, която продължава от юли до юни 2025 г., и че капиталовите разходи ще продължат да растат, тъй като инвестира повече в ИИ.
Компанията има силна позиция в технологията чрез своята инвестиция от 13 млрд. долара в OpenAI, стартиращата компания зад ChatGPT. Microsoft продава достъп до системите на OpenAI на собствените си клиенти и също така печели част от продажбите, които OpenAI прави директно на клиентите, тъй като OpenAI използва облачната изчислителна инфраструктура на Microsoft.
През последното тримесечие изкуственият интелект представлява 8 процентни пункта от растежа на облачните изчисления на компанията, което е повече от предходното тримесечие. Това показва, че растежът на частите от облачния бизнес, които не включват ИИ, се забавиха леко. „Веднага щом получим наличен капацитет за продажба, ние го продаваме“, каза в интервю Брет Иверсен, ръководител на Microsoft за връзки с инвеститорите.
Търговските продажби на софтуера за производителност на Microsoft, включително Excel и Teams, са нараснали с 12 процента.
Други части от неговия бизнес с персонални компютри имаха по-скромен растеж. Приходите от софтуер на Windows, който е бил предварително инсталиран на нови персонални компютри, са нараснали с 4%, което по-малко от предходното тримесечие.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.