Регулаторите погнаха Apple, стойността на компанията се понижи със 113 млрд. долара

Регулаторите погнаха Apple, стойността на компанията се понижи със 113 млрд. долара

Регулаторите погнаха Apple, стойността на компанията се понижи със 113 млрд. долара

Регулаторите от двете страни на Атлантическия океан вдигнаха мерника на Apple, предизвиквайки страхове сред инвеститорите от мащабни глоби и заплашвайки за господстващо положение на компанията на пазара, пише Блумбърг

В САЩ Министерството на правосъдието и 16 главни прокурори съдят производителя на iPhone за нарушаване на антитръстовите закони. В медиите се появи информация и, че в Европа компанията е изправена пред разследвания дали спазва Закона за цифровите пазари в региона.

Акциите на технологичния гигант поевтиняха с 4,09% четвъртък, изтривайки около 113 милиарда долара пазарна стойност. Така от началото на годината цената на книжата на компанията се е понижила с 11%. Неотдавна най-ценната компания в света с пазарна капитализация от над 3 трлн. долара, през 2024 г. Apple се представя по-слабо на борсата както от Nasdaq 100, така и от S&P 500.

Това не е първият случай, в който Apple попада под регулаторен натиск. Компанията и нейните партньори от години са изправени пред обвинения, че са се обогатили чрез потискане на конкуренцията. Но тъй като продуктите на Apple стават все по-популярни и се утвърждават като част от ежедневието по света, властите също стават по-предпазливи по отношение на влиянието им.

Американският иск, подаден в четвъртък във федералния съд на Ню Джърси, обвинява Apple, че блокира достъпа на конкуренти до хардуерни и софтуерни функции на нейните популярни устройства. Потенциалните разследвания в Европа, които са насочени о към някои от конкурентите на Apple, ще се фокусират върху новите такси, правила и условия, които фирмата налага за разработчиците на магазини за приложения.

„Идва момент, в който пороят от дела и проверките, които идват с тях, се превръщат в истинско препятствие за начина, по който работят тези компании“, каза Бил Ковачич, антитръстов професор в Юридическия факултет на университета „Джордж Вашингтон“. „Дори и да спечелят в съда, по един важен начин те са загубили“, добави той.

Apple коментира делото в САЩ, като го нарече „неправилно спрямо фактите и закона“. Компанията предупреди, че това ще „създаде опасен прецедент, давайки възможност на правителството да действа с тежка ръка при проектирането на технологиите на хората“ и обеща „енергично да се защитава срещу него“. Компанията не отговори на искане за коментар относно потенциалните разследвания в Европа.

Съдебният иск в САЩ твърди, че Apple е използвала властта си върху разпространението на приложения за iPhone, за да осуети иновации, които биха улеснили потребителите при смяната на телефона. Компанията е отказала да поддържа междуплатформени приложения за съобщения, ограничила дигитални портфейли на трети страни и е блокирала мобилни облачни стрийминг услуги, според правосъдното министерство на САЩ.

Оттам дават пет примера за технологии, при които според тях Apple потиска конкуренцията - супер приложения, приложения за игри в облак, приложения за съобщения, смарт часовници и цифрови портфейли.

„В Apple правим иновации всеки ден, за да накараме хората да обичат технологията – проектирайки продукти, които работят безпроблемно заедно, защитават поверителността и сигурността на хората и създават магическо изживяване за нашите потребители“, се казва в изявление на компанията. „Това съдебно дело e заплаха за нашата идентичност и принципите, които отличават продуктите на Apple на силно конкурентни пазари.“

Законът за дигиталните пазари, определящ поредица от неща, които трябва и не трябва да се правят за някои от най-големите технологични платформи в света, позволява на Европейската комисия да налага тежки санкции от до 10% от общия годишен глобален приход на компания и до 20% % за фирми, които многократно нарушават правилата. След като започнаха официални разследвания на Apple - както и на Google на Alphabet Inc., регулаторите имат за цел да приключат окончателните си решения в рамките на период от 12 месеца.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ