Революционен плаващ ветрогенератор изниква край бреговете на Норвегия

Революционен плаващ ветрогенератор изниква край бреговете на Норвегия

Компанията SeaTwirl обяви пускането на своята революционна вятърна турбина модел S2 през следващата година. Устройството-рекордьор за своя клас ще бъде инсталирано в морето близо до община Бокн, във водите на Норвегия. Мощността на вятърния генератор трябва да бъде поне 1 MW, но това е само началото. Проектът на компанията включва устройства с мощност до 30 MW.

Според оста на въртене ветрогенераторите са два вида – вертикални и хоризонтални. Вятърните турбини с вертикална ос (VAWT) са тихи, икономични и ефикасни за жилищно производство на енергия. Те имат ниска ефективност, работят при по-ниски ветроскорости, по-лесни са за обслужване и не изискват устройства за насочване към посоката на въздушния поток. Вятърните турбини с хоризонтална ос (HAWT) са често използвани за производство на по-голяма електрическа мощност. Те са далеч по-ефективни в сравнение с вятърните турбини с вертикална ос.  Именно мощността, която ще достига турбината във водите на Норвегия, прави конструкцията революционна.

SeaTwirl разработва и тества вертикални вятърни турбини от 2012 г. Основното предимство на този дизайн е, че самият генератор и всички важни компоненти са разположени на нивото на водолинията, а не на спиращата дъха височина на върха, както при моделите с хоризонтална схема. Това опростява и намалява цената на монтажа и поддръжката им десетки пъти, дори и само защото не се налага използването на скъпи морски кранове. Друг плюс е, че S2 е плаваща система с котви, така че може да се монтира в дълбоки води. Такива вятърни генератори могат да бъдат поставени почти близо един до друг. За вертикалните конструкции посоката на вятъра няма значение, няма нужда от сложни системи за разгръщане на перките. Центърът на тежестта се намира точно под нивото на водата, така че вятърната турбина е много стабилна дори при бурно време.

Височината на S2 достига 55 м, а подводният балансьор се спуска още 80 м. Генераторът е в състояние да издържи натоварване на вятър от 50 м/сек., но оптималният режим на работа е при ветрове до 25 м/с. Срокът на експлоатация се опредея на 25-30 години, цената на генерираната енергия според стандарта LCoE се изчислява като $50 за 1 мегават час. На теория използването на такива вятърни турбини ще разшири използването на потенциала на морските стихии върху обширни участъци. На практика обаче има големи съмнения относно големия мащаб на тези устройства - вятърна турбина с мощност 30 MW ще надхвърли по размер всички съществуващи морски соръжения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ