САЩ забраняват на местни компании да строят фабрики за „модерни технологии“ в Китай за 10 години

САЩ забраняват на местни компании да строят фабрики за „модерни технологии“ в Китай за 10 години

Американските технологични компании, които получават федерално финансиране, няма да имат право да строят фабрики за „модерни технологии“ в Китай рамките на 10 години, разкри администрацията на президента  на САЩ Джо Байдън, предаде Би Би Си.

Мерките бяха разкрити като част от плана за правителствени субсидии в размер на 52 милиарда долара, насочен към изграждане на местната индустрия за чипове.

Новината идва на фона на призивите на редица бизнес групи за по-голяма правителствена подкрепа и намаляване на зависимостта от Китай. Те са изправени пред глобален недостиг на микрочипове, който забави производството.

„Ние ще въведем предпазните мерки, за да гарантираме, че тези, които получават средства от закона CHIPS, не могат да компрометират националната сигурност и  не им е позволено да използват тези пари, за да инвестират в Китай. Те не могат да разработват водещи технологии в Китай.за период от десет години", коментира министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо, разяснявайки правилата по т.нар. Закон за чиповете и науката на САЩ.

„Компаниите, които получават парите, могат само да разширят своите вече съществуващи фабрики в Китай, за да обслужват китайския пазар“, добави тя.

САЩ и Китай водят дългогодишен спор за търговията и технологиите.

През август президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон, ангажиращ 280 милиарда долара за високотехнологично производство и научни изследвания, на фона на опасения, че САЩ губят технологичното си предимство срещу Китай.

Инвестициите включват данъчни облекчения за компании, които изграждат заводи за производство на компютърни чипове в САЩ.

В момента САЩ отговарят за приблизително 10% от световното производство на чипове в сравнение с близо 40% през 1990 г.

Китайското посолство във Вашингтон се противопостави на законопроекта за полупроводниците, определяйки го като законодателство, напомнящо за „манталитета на Студената война“.

Някои американски производители на чипове вече започват да усещат ефекта от репресиите на Вашингтон върху продажбата на американски технологии на Китай. По-рано този месец на Nvidia и AMD беше казано от американски служители да спрат продажбата на чипове с изкуствен интелект в Китай.

Дан Айвс от Wedbush Securities нарече ограниченията тежък удар за Nvidia.

„Това наистина е удар срещу Китай и наистина ще разпали пламъците  на геополитическото напрежение“, каза Айвс пред Би Би Си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ