Сектор в развитие

Сектор в развитие

Най-заинтересовани да правят вложения са тези, които традиционно залагат на технологични бизнеси, казва Валери Вълчев, председател и съучредител на Българската финтех асоциация (БФА). Той е опитен инвеститор и предприемач. През последните 15 години е инвестирал в над 15 компании в България, някои от които са се превърнали от новообразувани компании в успешни предприятия. Валери е изградил успешни бизнеси в сферите IТ, финансови и професионални услуги, енергетика, автомобилен сектор, недвижими имоти, телекомуникации и развлечения. През последните няколко години той се фокусира върху предефинирането на заплащания, като изгражда няколко финтех компании, между които Paynetics, Phyre и Phos.

Представете финтех сектора в числа

През миналата година  виждаме 135 финтех компании в България, от тях 45 са преки чуждестранни инвестиции. Офиси имат фирми, които работят по проекти в банковия и небанковия сектор и някои от тях са с над 1300 служители. Другите 90 са български, основно малки и средни предприятия. Заетите в сектора  за 2021 г. бяха 8665 със средна брутна работна заплата от 3900 лв. Оперативните приходи на финтех компаниите бележат ръст от 21% през последните седем години, достигайки 1,44 млрд. лева през 2020 г.

През последните две години финтех индустрията е най-популярна за инвестиции в страната. Над 240 млн. евро бяха инвестирани от фондове за рисков капитал от САЩ, Нидерландия, Германия и т.н., което доведе и до първия български еднорог Payhawk.

Кой има интерес да инвестира в българската финтех екосистема?

Трудно е да се даде един профил на инвеститорите, но със сигурност трябва да отбележим, че всичко стартира с ангелски инвестиции на локално ниво – пари, които се инвестират от близки и приятели в добри идеи. Едва след като отборът създаде MVP и понатрупа опит на пазара, започва да търси по-големи чекове от фондовете за рискови инвестиции, които на фона на успеха на Payhawk нямат нищо против да изследват новоотворените възможности за стимулиране на перспективни компании. Смятам, че до голяма степен засиленият интерес към финтех се дължи на самата технология за новите бизнес модели, която дава възможност за сравнително лесно и бързо разпространение не само в България, но и в цяла Европа.

Най-заинтересовани са инвеститори, които изконно залагат на технологични бизнеси, за да разбират материята и да могат да оценяват рисковете подобаващо. В момента виждаме много добра тенденция от страна на български рискови инвеститори, които развиват експертен потенциал – финансисти и IТ хора, за да могат все повече и по-добре да разбират света на финтех и предизвикателствата, които са на дневен ред и предстоят.

Кои са топ 3 източниците на приходи за компаниите в сектора?

Българските финтех компании основно работят с други бизнеси. Най-честите приходи за тях идват по обслужване на нуждите на други бизнеси, като например предоставяне на SoftPOS терминал на малко квартално магазинче или изграждането на embedded finance в съществуващите продукти на компании, които до момента не са предоставяли подобен тип услуги – пример тук са телекомите, които с дигиталния си портфейл вече предоставят и кредитна линия на клиентите си.

Кои бизнеси имат най-голям и видим ефект от внедряването на финансови решения?

Това най-често са банкови институции, там мащабът на паричните потоци е голям, но същевременно технологиите помагат и на малки и средни предприятия, като им отварят повече бизнес възможности, предоставят на клиентите им нови продукти иуслуги. Най-голям и видим ефект от внедряването на финансови решения имат компаниите, които изостават технологично от търсенето на пазара. 

Мартин Иванов. Материалът е част от първия брой на специалното издание на списание „Мениджър“ – Tech Connect. Може да бъде намерен в дистрибуторската мрежа, както и онлайн в мобилното приложение ZinZin.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ