Шефът на Google призова за регулации на ИИ: Решенията не трябва да се взимат от компаниите

Шефът на Google призова за регулации на ИИ: Решенията не трябва да се взимат от компаниите

Шефът на Google призова за регулации на ИИ: Решенията не трябва да се взимат от компаниите

Изпълнителният директор на Google и Alphabet Сундар Пичай каза, че „всеки продукт на всяка компания“ ще бъде повлиян от бързото развитие на изкуствения интелект, предупреждавайки, че обществото трябва да се подготви за технологии като тези, които компанията вече е пуснала на пазара, предаде Си Ен Би Си.

В интервю за „60 минути“ по телевизия Си Би Ес, излъчено в неделя, интервюиращият Скот Пели зададе на Пичай въпроси за няколко проекта на Google с ИИ„ определяйки като „смущаващи“ способностите на продукти като чатбота на Bard.

„Трябва да се адаптираме като общество към това“, каза Пичай пред Пели, като добави, че работните места, които ще бъдат засегнати от ИИ, ще включват „работници на знанието“, включително писатели, счетоводители, архитекти и, по ирония на съдбата, дори софтуерни инженери.

„Това ще се отрази на всеки продукт във всяка компания. Например, може да сте рентгенолог и след пет до десет години ще имате сътрудник с ИИ“, коментира Пичай.

Що се отнася до негативните последствия от изкуственият интелект, Пичай предупреди, че  мащабът на проблема с дезинформацията и фалшивите новини и изображения ще бъде „много по-голям“, добавяйки, че „може да причини вреда“.

Миналия месец Си Ен Би Си съобщи, че във вътрешна комуникация Пичай е казал на служителите на Google, че успехът на новостартиралата програма Bard сега зависи от публичното тестване и е посочил, че ще има неща, които „ще се объркат“

Google даде достъп на потребители в САЩ до своя експериментален  чатбот с изкуствен интелект Bard миналия месец. Това последва януарското съобщение на Microsoft, че неговата търсачка Bing ще включва GPT технологията на OpenAI, която привлече международно внимание след появата на ChatGPT през 2022 г.

Страховете от последствията от бързия напредък в сферата на изкуствения интелект обаче предизвикаха призиви за забавяне на прогреса. През март Илон Мъск, Стив Возняк и десетки академици призоваха в отворено писмо за шестмесечна пауза в разработването на системи, базирани на ИИ, които са по-мощни от току-що пуснатият GPT-4 на OpenAI. Над 25 000 души са подписали писмото оттогава насам.

„Конкурентният натиск сред гиганти като Google и стартиращи компании, за които никога не сте чували, тласка човечеството към бъдещето, готово или не“, коментира Пели в интервюто.

Google пусна документ, очертаващ „препоръки за регулиране на ИИ“, но Pichai каза, че обществото трябва бързо да се адаптира с регулации, закони за наказване на злоупотреби и договори между нациите, за да направят ИИ безопасен за света, както и правила, които „съвпадат с човешките ценности и морал“.

„Не е работа на която и да е компания да решава“, каза Пичай. „Ето защо смятам, че разработването на това трябва да включва не само инженери, но и философи и представители на социалните науки“, добави той.

На въпрос дали обществото е подготвено за ИИ технология като Bard, Пичай отговори: „От една страна чувствам, че не е, защото изглежда има несъответствие между темпото, с което можем да мислим и да се адаптираме като обществени институции, в сравнение с темпото, с което технологията се развива“.

Той обаче каза, че е оптимист по темата, защото в сравнение с други технологии в миналото, „броят на хората, които са започнали да се тревожат за последиците от ИИ“, е нараснал отрано.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ