Скокът в е-отпадъците: още една тъмна страна на ИИ

Скокът в е-отпадъците: още една тъмна страна на ИИ

Нарастващата ни зависимост от технологиите у дома и на работното място повиши значението на електронните отпадъци. Те се състоят от изхвърлени електрически устройства, включително лаптопи, смартфони, телевизори, компютърни сървъри, перални машини, медицинско оборудване, конзоли за игри и много други.

Според неотдавнашно изследване, публикувано в Nature, количеството на електронните отпадъци, произведени през това десетилетие, може да достигне до 5 милиона метрични тона. Това е около 1000 пъти повече електронни отпадъци, отколкото ще бъдат произведени през 2023 г.

Според проучването бумът на изкуствения интелект ще допринесе значително за този проблем с електронните отпадъци, тъй като изкуственият интелект изисква много изчислителна мощност и място за съхранение. Това, наред с другото, ще доведе до по-голям оборот на компютърните сървъри, използвани в центровете за данни, които поддържат допълнителните изчислителни нужди на системите за ИИ.

Тази нарастваща вълна от електронни отпадъци, съчетана с ограничения живот на високотехнологичните устройства, може да повлияе на глобалните цели за устойчивост.

Електронните отпадъци съдържат токсични и опасни вещества като живак, които могат да представляват сериозен риск за човешкото здраве и околната среда. Е-отпадъците са сред най-бързо растящите видове твърди отпадъци в световен мащаб: според форума „Отпадъци от електрическо и електронно оборудване“ всяка година се изхвърлят повече от 5 милиарда мобилни телефона.

През 2022 г. електронните отпадъци достигат рекордните 62 млн. тона - 82% увеличение от 2010 г. насам - и представляват 70% от общия обем на отпадъците в световен мащаб. Въпреки това по-малко от 20% от тях се рециклират официално.

Центровете за данни и преносните мрежи са отговорни за повече от 1% от световното потребление на енергия и за 0,6% от световните въглеродни емисии. Според неотдавнашен доклад на McKinsey до 2030 г. потреблението на енергия от приложенията за изкуствен интелект в САЩ ще нарасне от 4% до 12% от общото потребление на енергия днес.

Посрещането на тези нужди може да изисква инвестиции в размер на над 500 милиарда долара за инфраструктура на центрове за данни. Това вече принуждава големите технологични компании да търсят нови решения за задоволяване на този глад за енергия, като например закупуване на електроенергия от доставчици на ядрена енергия.

Въздействието на електронните отпадъци върху околната среда е значително. Токсичните химикали в електронния и електрическия хардуер могат да замърсят почвата и водата. В някои части на света електронните отпадъци се изгарят, за да се извлекат ценни материали, което води до замърсяване на въздуха. Дори процесите за официално рециклиране на материали представляват предизвикателство поради опасните материали в отпадъците.

В проучването на Nature за въздействието на изкуствения интелект върху електронните отпадъци е използван „анализ на материалните потоци“, за да се прогнозира нарастването на търсенето на хардуер. Изследователите са предложили четири сценария за прогнозиране на бъдещото нарастване на електронните отпадъци: „ограничен“, „консервативен“, „умерен“ и „агресивен“.

Въз основа на историческа информация за компютърните сървъри в центровете за данни е приет тригодишен срок на експлоатация. Количеството на електронните отпадъци беше изчислено чрез оценка на броя на сървърите, които се изхвърлят всяка година. Това позволи да се прогнозира кумулативният обем на електронните отпадъци за всеки сценарий до 2030 г. Резултатите показват, че между 2020 и 2030 г. ще бъдат произведени между 1,2 и 5,0 милиона тона отпадъци.

Значителното увеличение на технологичните отпадъци подчертава необходимостта от стратегии за намеса. Проучването подкрепя подходите на кръговата икономика за справяне с проблема - модел на производство и потребление, който запазва материалите и продуктите в употреба, като предотвратява превръщането им в отпадъци.

Това може да включва удължаване на живота на сървърите, повторно използване на компонентите, оптимизиране на операциите на изкуствения интелект чрез усъвършенствани алгоритми (за да се намали необходимата изчислителна мощност) и подобряване на ефективността на компютърните чипове. В проучването се посочва, че такива решения могат да намалят електронните отпадъци с между 16 % и 86 % в зависимост от начина на прилагането им.

Интегрирането на екологичен дизайн в електронните продукти може да бъде от полза и за околната среда. Това може да включва инсталиране на повече биоразградими части в хардуера, замяна на токсични компоненти с по-малко вредни и подобряване на срока на експлоатация на продуктите.

Повишаването на осведомеността на обществеността също е от съществено значение. Ще трябва да преминем от културата „използвай и изхвърли“ към такава, при която сериозно се замисляме дали наистина се нуждаем от нова технология

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ