TikTok се присъедини към Meta, обжалват дадения им от ЕС статут на „пазачи на информационния вход“

TikTok се присъедини към Meta, обжалват дадения им от ЕС статут на „пазачи на информационния вход“

TikTok се присъедини към Meta, обжалват дадения им от ЕС статут на „пазачи на информационния вход“

TikTok се присъедини към Meta в обжалването на дадения им статут на  „пазачи на информационния вход“ съгласно Законодателния акт за цифровите пазари“ (DMA) на ЕС, който въвежда по-строги правила за технологичните компании и улеснява потребителите да преминават между конкурентни услуги, предаде Ройтерс.

В сряда Meta оспори обозначенията „пазач“ за своите платформи Messenger и Marketplace, но не обжалва дадения статут за Facebook, Instagram и WhatsApp.

През септември Европейският съюз избра 22 услуги, управлявани от шест технологични компании - Microsoft, Apple, Alphabet, Google, Amazon, Meta и ByteDance (собственикът на TikTok) за „пазачи на информационния вход“.

Въпреки че Microsoft, Google и Amazon не оспориха решението на ЕС, Apple все още не е коментирала своя план. 16 ноември е последната дата за обжалване.

„Нашият призив се основава на убеждението, че дадения ни статут рискува да подкопае собствената заявена цел на DMA, като защитава действителните пазачи от по-нови конкуренти като TikTok“, се казва в съобщението на TikTok за обжалването.

„Далеч от това да бъде пазач, нашата платформа, която работи в Европа от малко повече от пет години, е може би най-способният конкурент на по-утвърдените платформени бизнеси“, казват от китайската компания.

Според нея приложението за споделяне на кратки видеа не отговаря на прага на закона за приходи, генерирани в Европейското икономическо пространство от 7,5 млрд. евро годишно.

Съгласно DMA компании с повече от 45 милиона активни потребители месечно и пазарна капитализация от 75 млрд. евро се считат за пазачи, предоставящи основна услуга на платформата.

Компанията каза, че е определена за пазач въз основа на глобалната пазарна капитализация на нейната компания майка - ByteDance, която се основава предимно на представянето на бизнес услуги, които дори не работят в Европа.

Миналия месец китайската ByteDance изкупи обратно акции от служители на САЩ в сделка, която даде пазарна оценка на компанията от 223,5 милиарда долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ