Digital age: Техно пробиви и открития
Какво ново в света на технологиите и откритията? Вижте редакторският подбор в седмичния ни обзор
Писалка-речник превежда веднага текст и разпознава думи по гласова заявка
Снимка: Shutterstock
Компанията Xiaomi представи нов необичаен продукт под марката Mijia – писалка-речник. С нея не може да се пише в общоприетия смисъл, но може да бъде моментално превеждан напечатан текст или да се разбере значението на дадена дума само чрез гласова заявка, съобщава Gizmochina. Новият продукт има вграден изкуствен интелект, впечатляващ речник от над 26 милиона думи, скенер и екран. Трябва да се отбележи, че устройството поддържа както онлайн, така и офлайн превод, така че не е необходима мрежова връзка, за да работи.
Работата му се осъществява като се прокара писалката по реда с текст и на екрана се показва преводът, чиято точност достига 98%. Според компанията разпознаването отнема около 0,3 секунди. Ако текстът не съдържа необходимата фраза, тя може да бъде прознесена на глас и вграденият микрофон ще разпознае заявката като показва отговора на екрана. Освен това изкуственият интелект може да се ориентира в граматиката, фонетиката и да помогне при запомняне на нови думи, както и да предложи практически упражнения. Създателите твърдят, че животът на батерията е до 100 дни в режим на готовност и има 32 гигабайта вътрешна памет за изтегляне на допълнителни речници и актуализации. По-рано Xiaomi пусна принтер за смартфони под марката Mijia, който се побира в джоб. Устройството не изисква Wi-Fi, за да работи - джобният принтер има контакт чрез Bluetooth и няколко смартфона могат да бъдат свързани към него едновременно.
Светодиодна маската вкарва всеки сред героите от филма „Лице назаем“
Разработчикът Шон Ходжинс създаде иновативна светодиодна маска /LED/ за лице, предназначена да скрие самоличността на своя носител. Тя наподобява фантастичната история от филма „Лице назаем“ на режисьора Джон Ву. Устройството, наречено Become Anyone 2.0, е оборудвано с 9000 програмируеми светодиода, които позволяват да бъдат показвани всякакви изображения и анимации. Създаването на маската е резултат от сложен инженерен процес, включващ 3D моделиране, печат, електронен дизайн и прецизно ръчно сглобяване. Ходжинс използва машина, за да монтира светодиодите върху панелите, след което ги споява заедно с помощта на обикновена кухненска фурна. За да свърже панелите в триизмерна маска, той използва малки издатини и жици, които изискват изключителна прецизност и точност. Голям брой светодиоди се управляват чрез електронна таблица на Google Sheets и персонализиран LED контролер Pixelblaze, интегриран с Raspberry Pi. Много часове работа са довели до крайния резултат с маската, способна да показва статични и анимирани изображения с висока яркост и яснота. Ходжинс планира скоро да публикува изходния код и документацията в GitHub, за да даде възможност на всеки да възпроизведе неговия проект.
Робот-топка преследване престъпници с полицията и разпръсква тълпи
Снимка: Shutterstock
В търговска зона в Уенжоу, в провинция Джъдзян на югоизточното крайбрежие на Китай, полицейските патрули са подсилени с необичайни сферични роботи. Това е полицейски модел, базиран на платформата Rotunbot RT-G от компанията Logon Technology. Такива роботи са разработени за преодоляване на офроуд условия - те имат плътен контакт със земята в максималната си повърхност, жироскопична стабилизация и уплътнено тяло за пресичане на водни препятствия.
Роботът тежи 125 кг, ускорява до 35 км/ч за 2,5 секунди и маневрира доста добре. Дизайнът е достатъчно здрав, за да се плъзне по стълбите или да падне от височина до половин метър. Но това е и неговият недостатък - роботът е твърде тежък, за да преодолее стръмни изкачвания, не е в състояние да прекрачи препятствие и за да избяга от него, престъпникът трябва само да изкачи стълби от този вид.
За да се ориентира в пространството, полицейският робот използва всички налични днес сензори, включително ултразвуково сканиране на района и камери. Той винаги знае къде се намира и какво има наблизо и затова избягва сблъсъци с препятствия, включително движещи се обекти. Отново, това е негов недостатък - роботът не обръща внимание на боклуци, сняг и отломки, тъй като те не са пречка за движението му, но могат да замърсят камерите и сензорите и така да го заслепят. Според изискванията на полицията роботът е оборудван с несмъртоносни оръжия. Той разполага не само мощна сирена, но и акустични излъчватели, за да разпръсква тълпи. Роботът носи контейнери със сълзотворен газ и димни бомби и може да използва мрежи. В екстремни случаи масивното и високоскоростно превозно средство действа като таран, тъй като може ефективно да преследва и събаря хора в открито пространство, както и да пробива барикади.
Нов модел изкуствен интелект разшифрова генетичния език на растенията
Снимка: Shutterstock
PlantRNA-FM е нов модел на изкуствен интелект, който е обучен върху данни от рибонуклеиновата киселина /РНК/ на повече от 1100 вида растения. Той може да дешифрира генетичния „език“ на растенията. Моделът е обучен да дешифрира подредбата на моделите на РНК и да разкрива техните специфични функции. Това става почти по същия начин, както се разчита подредбата на буквите от азбуката, за бъде разбран човешкият език. В крайна сметка тази технология може да се използва за разработване на методи за подобряване на добивите от култури или запазване на растителни видове. Транскриптомът – съвкупност от РНК и траскрипциите на генома, съдържа широка гама от варианти, които влияят на различни ключови биологични функции, включително транслацията на белтъци. Изследванията показват, че характеристиките и структурата на тези варианти имат важно значение за биологичните процеси. Моделът PlantRNA-FM е разработен от изследователи от Центъра „Джон Инес“ в университетета в Ексетър, Англия, Североизточния университет в Пекин и Китайската академия на науките. Това е първият модел, специално проектиран да идентифицира функционални РНК варианти в растенията. „ Това постижение разкрива нови възможности за по-добро разбиране и модифициране на растенията, което може да има потенциални последици за подобряването на културите и генетичния дизайн с помощта на изкуствен интелект “, казва Ийлян Динг, шеф на дехпартамента по клетъчна биология и биология на развитието в Центъра „Джон Инес“.
Безжичен ултразвуков нож реже различни материали като масло
Снимка: Shutterstock
Ултразвуковият нож Hanboost C1 е безжичен уред за прецизно рязане на материали - дърво и пластмаса, кожа, гума и хартия. Принципът на работа се основава на високочестотни трептения (40 000 в секунда), което осигурява плавно и безшумно рязане без образуване на неравности, драскотини или видими за окото следи. Ножът може да се използва от широк кръг потребители - от художници и скулптори до специалисти по 3D печат и производители на миниатюрни модели. Устройството има три режима на захранване, които могат да бъдат адаптирани към вида на материала, а LED осветлението осигурява преглед на работната зона. Управлението на ножа е съвсем елементарно и лесно. Безжичният нож тежи само 250 грама и е оборудван с 3000 mAh батерия, която осигурява живот на устройството до 3 часа. Вграденото място за шестоъгълен ключ прави смяната на острието лесна. За целите на безопасността ножът е снабден с бутон за захранване с двойно щракване и автоматично изключване след 5 минути бездействие. В допълнение, дизайнът включва преобразувател на енергия и титанов усилвател с надежден затягащ патронник. Резачката Hanboost C1 е достъпна за предварителна поръчка за $109 на Kickstarter. Първите доставки са планирани за март 2025 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.