Трима учени си поделят Нобела за химия за откриването на квантови точки

Трима учени си поделят Нобела за химия за откриването на квантови точки

Трима учени си поделят Нобела за химия за откриването на квантови точки

Изследователите Мунги Г. Бауенди, Луис Брус и Алексей Екимов спечелиха Нобеловата награда за химия тази година за „откриването и синтеза на квантовите точки“, които осветяват компютърни монитори и телевизионни екрани и се използват от лекарите за картографиране на тумори, пише Ройтерс.

„Нобеловите лауреати ... са успели да произведат толкова малки частици, че техните свойства се определят от квантови явления. Частиците, които се наричат квантови точки, сега са от голямо значение в нанотехнологиите"“ се казва в изявление на Нобеловия комитет по химия.

„Изследователите смятат, че в бъдеще те биха могли да допринесат за гъвкава електроника, малки сензори, по-тънки слънчеви клетки и криптирана квантова комуникация“, добавят оттам.

Наночастиците и квантовите точки се използват в LED технологиите за дисплеи, като  могат да имат приложение за насочване на хирурзите при отстраняване на ракова тъкан.

Тримата ще си поделят наградата от 11 милиона шведски крони (997 959 долара).

По-рано днес Кралската шведска академия на наукитеизглежда неволно публикува имената на тримата учени, за които каза, че са спечелили тазгодишната Нобелова награда за химия.

Запитан по време на пресконференция как се чувства да чуе новината за наградата си, Бауенди каза по телефона от Съединените щати, че е „много изненадан, сънен и шокиран“. „Не мислех, че ще го получа“, добави той.

Сред „завладяващите и необичайни свойства“ на квантовите точки е способността им да създават различни цветни светлини, в зависимост само от размера на частиците, като същевременно запазват атомната структура непроменена, каза Йохан Аквист, председател на Нобеловия комитет по химия.

Бауенди е професор в Масачузетския технологичен институт, Брус е почетен професор в Колумбийския университет, а Екимов работи за Nanocrystals Technology Inc.

Брус е нает от AT&T Bell Labs през 1972 г., където прекарва 23 години, като посвещава голяма част от времето си на изучаване на нанокристали.

Бауенди е роден в Париж и е израснал във Франция, Тунис и САЩ. Той прави своите постдокторски изследвания под ръководството на Брус, след което се присъединява към Масачузетския технологичен институт през 1990 г. и става професор през 1996 г.

Екимов е роден в Съветския съюз и е работил за Държавния оптичен институт „Вавилов“, преди да се премести в Съединените щати. През 1999 г. Екимов е назначен за главен научен сътрудник в Nanocrystals Technology Inc.

Третата от тазгодишната гама от награди, Нобеловата награда за химия следва тези за медицина и физика, обявени по-рано тази седмица..

Миналогодишната награда за химия отиде при Каролин Бертози, Бари Шарплес и Мортен Мелдол за разработването на „клик-химията“ - откриването на реакции, които позволяват на молекулите да се свързват бързо и ефикасно за създаването на желание съединения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ