Зукърбърг съобщи за натиск от администрацията на Байдън да се цензурира съдържание в Meta платформите

Зукърбърг съобщи за натиск от администрацията на Байдън да се цензурира съдържание в Meta платформите

Изпълнителният директор на Meta Platforms Марк Зукърбърг съобщи, че висши служители в администрацията на Байдън са оказали натиск върху неговата компания да цензурира съдържанието за COVID-19 в социалните мрежи по време на пандемията, предаде Ройтерс.

Зукърбърг добави, че би се противопоставил на подобни искания, ако бъдат направени отново.

В писмо от 26 август до съдебната комисия на Камарата на представителите на САЩ Зукърбърг посочва, че съжалява, че не е говорил за този натиск по-рано, както и за някои решения, които собственикът на Facebook, Instagram и WhatsApp е взел относно премахването на определено съдържание.

„През 2021 г. висши служители от администрацията на Байдън, включително oт Белия дом, многократно притискаха нашите екипи в продължение на месеци да цензурират определено съдържание за COVID-19, включително хумор и сатира, и изразиха много разочарование от нашите екипи, когато не сe съгласявахме“, пише Зукърбърг в писмото, което е публикувано от съдебната комисия на страницата ѝ във Фейсбук.

„Вярвам, че правителственият натиск беше грешен и съжалявам, че не бяхме по-откровени за това. Също така мисля, че направихме някои избори, които, ако погледнем назад и с помощта на нова информация, не бихме направили днес“, добавя той.

Писмото е адресирано до Джим Джордан, председател на комисията и републиканец. В публикацията си във Facebook комисията нарече писмото "голяма победа за свободата на словото" и каза, че Зукърбърг е признал, че „Facebook цензурира американците“.

В писмото Зукърбърг също така посочва, че няма да прави никакви дарения в подкрепа на избирателната инфраструктура на тазгодишните президентски избори, така че „да не играе роля по един или друг начин“ в гласуването през ноември.

По време на последните избори, които се проведоха през 2020 г. по време на пандемията, милиардерът допринесе с 400 млн. долара чрез инициативата на „Чан Зукърбърг“ –  негово филантропско начинание със съпругата му, в подкрепа на изборната инфраструктура, ход, който предизвика критики и съдебни дела от някои групи, които казаха, че движението е било в полза на определена партия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ