Космическият институт при БАН представя проекта „ЕкзоМарс“

Космическият институт при БАН представя проекта „ЕкзоМарс“

Институтът за космически изследвания и технологии при БАН представя днес международния проект "ЕкзоМарс", в който участва и българската апаратура "Люлин-МО", съобщава БНР

През деня трябва да бъде изстрелян спътникът Trace Gas Orbiter от космодрума в Байконур.

Основна цел на проекта е търсене на следи от минал или настоящ биологичен живот на Марс. Спътникът TGO ще изследва съдържанието на газове в атмосферата на Марс, които биха могли да имат биологичен произход, както и ще се картографира подпочвеният лед.

Паралелно с това, на борда на спътника ще се правят радиационни измервания с апаратурата "Люлин-МО" („Люлин Марс Орбитър"). 

Уредите "Люлин" са тествани и в орбита около Луната. Те са били част от инструментариума на индийската сонда "Чандраян 1" през 2008 г. Институтът за космически изследвания и технологии разработва и дозиметрична апаратура "Люлин-МЛ", като част от руския неутронен детектор "АДРОН" на марсианската платформа, и с нея ще участва във втората фаза на проекта "ЕкзоМарс". Тя предвижда доставката на Марс на марсоход и на платформа за работа на повърхността на планетата през 2018 година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ