Половината професии може да изчезнат заради технологиите

Половината професии може да изчезнат заради технологиите

Бурното развитие на технологиите може да доведе до изчезването на много професии и работни места през следващите 10-15 години. През 2025 г. се очаква роботи да станат помощници на възрастните, да се появят компютърно управлявани коли и пр. пише сайтът 3е-news.

Анализатори очакват технологиите да направят излишни близо 50% от съществуващите днес професии, а усъвършенстването на изкуствения интелект да продължи да променя редица бизнеси и да съкрати необходимостта от част от хората.

Работата с клиенти и голяма част от средния мениджмънт може да бъдат осъществявани в бъдеще от машини. Това е записано в доклад на американската компания CBRE и китайската Genesis. В проучването са били анкетирани 220 експерти, бизнес лидери и млади хора от Азия, Европа и Северна Америка. Според анализаторите, цитирани в доклада, новите работни места ще изискват творческа интелигентност, социална и емоционална иновативност и способност за създаване на изкуствен интелект.

В идните 15 години ще има революция в начина, по който работим, и съответно ще настъпи революция в начина, по който планираме и мислим за работните си места, казват експертите.

„Драматичните промени в начина, по който хората работят, наблюдавани в последните две десетилетия, ще продължат да се развиват и през следващите 15 години, откривайки нови възможности за компаниите да създават стойност и да подобряват представянето на служителите чрез иновативни работни стратегии“, отбеляза и Питър Андрю, управляващ директор на клона на CBRE в Южна Азия. Той допълва, че много от тези възможности вече са факт и умните компании, които се възползват рано от тях, ще спечелят конкурентно предимство.

Според данните на щатската компания вече се вижда, че технологиите унищожават повече работни места, отколкото създават. Причината е, че БВП на САЩ от 2000 г. насам се ускорява значително повече в сравнение с ръста на работните места.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ