Революцията започна

Революцията започна

Очакванията към технологиите за 3D печат са, нито повече, нито по-малко, че ще предизвикат революция в производството. Прогнозите за стойността на тази нова индустрия ще нараснат от 1,3 млрд. долара (2012 г.) през 3,1 млрд. (2016 г.) до 5,2 млрд. долара през 2020 г., което представлява 300% ръст за 8 години.

Триизмерният печат е процес на т.нар. адитивно производство, при който машина (3D принтер) последователно полага слоеве материал (течност, пластмаса, метал, пудра и др.) до пълното оформяне на обекта. При това отделните слоеве съответстват на напречните разрези от изходния 3D модел. Обикновено процесът продължава няколко часа, в зависимост от материала, големината и сложността на обекта. Най-голямото предимство на триизмерния печат е възможността да се създаде почти всяка възможна форма.

Избрани факти за 3D принтирането:
- Чарлс (Чък) Хъл изобретява 3D принтирането и т.нар. стереолитография през 1986 г.
- Стереолитографията е процес, при който 3D принтерът превръща слоеве от фоточувствителна течна пластмаса в солиден обект чрез облъчване с ултравиолетова светлина.
- Съвременните 3D принтери могат да печатат с различни материали, включително пластмаса, метали, хартия, гипс, керамика и дори с шоколад.
- Адитивното производство е на път да промени медицината – създаването на индивидуални висококачествени 3D принтирани протези и импланти е по-лесно от всякога.
В следващите редове можете да прочетете за някои перспективни области за приложение на технологиите за 3D сканиране и печат.

Принтиране на органи
По-рано тази година, долна челюст принтирана на 3D принтер беше успешно имплантирана на пациент. Учените работят усилено, за да разработят технологии за принтиране на функционални човешки органи от биологични тъкани. Биопринтирането потенциално може да спаси хиляди животи на година на хора, които умират, без да дочакат подходящ донор.

Архитектура и строителство
Дизайнери и архитекти използват 3D принтери, за да създават детайлни макети на сгради и проекти. В бъдещето обаче самите сгради ще бъдат създавани чрез адитивно производство. През

януари тази година китайската фирма WinSun Decoration Design Engineering Co принтира в Шанхай цяла къща със застроена площ от 200 кв. м. Постройката бе изцяло изградена от бетон използвайки огромни 3D принтери, всеки от които струва около 4800 долара. Само 10 месеца след изпълнението на този проект, компанията обяви, че е "отпечатала" най-високата 3D принтирана сграда в света – 5 етажна жилищна кооперация на площ от 1100 кв. м., включително външна и вътрешна декорация.

Авио индустрия
От 1997 г.  производителят на самолети Boeing използва за своите самолети над 20 хил. различни части, създадени чрез адитивно производство. Например новият Boeing 787 Dreamliner съдържа рекордните 30 отделни части, излезли от 3D принтера. Компанията обяви преди време, че в следващите 20-25 години ще пусне самолет, чиито части ще бъдат изцяло изработени с 3D принтери. Потенциалът на триизмерния печат за създаването на специфични части се използва от автоентусиасти и колекционери на стари коли. Някои от тях като легендарният телевизионен водещ Джей Лено използват 3D принтери, за да създават уникални резервни части за редки стари автомобили.

Видеоигри и виртуална реалност
Виртуалната и добавената реалност (Virtual & Augmented Reality), известни, съответно със съкращенията VR и AR, стават все по-актуални – големите играчи като Google, Apple, Microsoft, Facebook и Sony инвестират огромни суми за научноизследователска дейност в тази област и за закупуване на иновативни стартъп компании, които работят в областта на VR/AR.
Представете си как си пускате футболна игра на конзолата, а вашият герой изглежда точно като вас – виртуален аватар, който играе и притежава уменията на най-добрите футболисти в света. Това обаче не е всичко. В същата игра можете да играете с отбор от ваши приятели, чиито аватари също имат уменията на футболни звезди. Друг възможен сценарий е докато си стоите вкъщи да направите виртуална разходка с приятели из Ню Йорк, или на което и да е друго място по света.
Всичко това ще е възможно ако сте минали през 3D скенер за човешки тела. Тези машини наподобяват малки фотокабини, в които трябва да влезете, за да получите точно триизмерно копие на вашата неповторима външност. След това може да си я запазите под формата на отпечатана с 3D принтер фигурка или като файл с цифров триизмерен модел.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ