5 малко известни места в България със спиращи дъха гледки
Лятото е най-благоприятното време за събиране на слънце, хубави емоции и разбира се, гледки, пълнещи очите и душата. Докато обикаляте по плажове и планини, местата с прекрасен изглед честичко остават скрити. Ето защо, екипът на Opoznai.bg - Пътеводителят на България подбра за вас 5 малко известни местенца, от които се разкриват чудни панорами - а дали ще си правите селфи или ще ги запечатате само в сърцето си, решавате вие.
Село Дъбравка се намира в Северозападна България и точно там е едно от тези места с прекрасни гледки, които всеки трябва да посети. Изумителните скални образувания са разположени на север от селото. Поради близостта на Белоградчишките скали, те оставят в тяхната сянка и не са толкова известни. До тях може да се стигне по черен път, който тръгва от края на селото. Има информационни табели, които да ви упътят, както и места за почивка, а от скалите се открива страхотна панорамна гледка.
Веднъж след като се изкачите на Бекови скали пред вас ще се разкрие невероятна гледка. От една страна са красивите ридове на Западните Родопи, от друга - синьо-зелените води на язовир “Въча”. На скалите има пейки за почивка, на които да си поседите, наслаждавайки се на гледката и дишайки чистия родопски въздух, минал през белите дробове на вековните гори. До Бекови скали се стига по удобен път от с. Равногор. Жителите на селото са отзивчиви и любезни, и ще ви упътят с удоволствие.
3. Природна забележителност Чудните скали
Чудните скали са десетина красиви скални игли, високи по 40-50 метра. С формите си наподобяват кули на средновековен замък. Образувани са от вятъра и водата върху варовиковите скали по брега. Скалите се издигат направо от беговете на язовир “Цонево”, където са изключително стръмни и отвесни.
През трите масива на скалите са прокопани три тунела, през които минава автомобилен път, направен от натрошени камъни. Скалите се виждат от пътя и често привличат пътуващите, които отбиват, за да се насладят на гледката. Непосредствено срещу Чудните скали се намира и едноименната хижа, която предлага настаняване. В района има много интересни пещери, скални масиви и дупки, някои обитавани от едри грабливи птици.
Крепостта Моняк е разположена в Родопите, на 586 м надморска височина, на 11 км източно от Кърджали, до село Широко поле. Построена през 12-13 в, тя е една от най-високо разположените и най-големи средновековни крепости в Родопите със защитена площ над 50 дка. Достъпът до нея е труден, защото теренът е стръмен, на места почти отвесен.
Крепостта е играла важна стратегическа роля. Тя е пазела прохода Железни врата и подстъпите на средновековния град, разположен около манастира "Свети Йоан Продром", намиращ се в днешния град Кърджали. През 1206 г. крепостта е обсадена от латините по време на Четвъртия кръстоносен поход. Тук именно е коронясан за втори и последен император на Латинската империя Хенри (брат на загиналия Балдуин Фландърски).
Веднъж стигнали до крепостта, пред очите ви ще се открие невероятна гледка към язовир "Студен кладенец" (линк: https://opoznai.bg/view/iazovir-studen-kladenetz) и град Кърджали. Преживяването си заслужава трудното изкачване.
5. Скално образувание "Кобилини стени"
“Кобилини стени” се извисяват внушително на югозападните склонове на върховете "Бегличка могила" (1482м) и "Пършевица" (1430м). Представляват поредица от няколко скални венци с различна височина, ориентирани към Искърския пролом.
Най-близкият изходен пункт към тях е хижа "Пършевица". От хижата поемате по жълта лентова маркировка и след 25-30минути изкачване сте на билото. Оттам продължавате по пътеката и в дясно от вас ще видите стените.
Изходни места до хижата: Град Враца - 3.30ч по маркирана пътека (може и с автомобил по асфалтиран път); Село Миланово - 3.00ч пеша. От селото има път с трошено-каменна настилка до хижата.
Източник: vesti.bg
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.