75 на сто от държавния дълг на България е бил деноминиран в евро в края на 2023 г.

75 на сто от  държавния  дълг на България е  бил деноминиран в евро в края на 2023 г.

75 на сто от държавния дълг на България е бил деноминиран в евро в края на 2023 г.

В края на 2023 г. за всички страни -членки на еврозоната целият или почти целият (повече от 99,5%) от техния брутен дълг на централното  правителство по номинална стойност е бил  деноминиран в евро, съобщи Европейската статистическа агенция Евростат.

Само в  две държави от Европейския съюз (EС) повече от 50% от брутния дълг на централното правителство е бил деноминиран в чуждестранна валута в края на миналата година. Това са  България (75%) и Румъния (51%).

За Унгария (30%) и Полша (24%) също се отбелязват значителни дялове на дълга в чуждестранна валута.

Основният дял от дълга в чуждестранна валута на всички държави от ЕС извън еврозоната в края на 2023 г. е бил  деноминиран в евро. В Дания, Чехия и Швеция над 90% от брутния дълг на централното правителство е деноминиран в националната валута на съответната страна.

Във всички държави от ЕС с изключение на Италия, Дания и Франция видимата цена на държавния дълг (съотношението на натрупаните лихвени разходи като процент от средния дълг през годината) се  е увеличила между 2022 г. и 2023 г., главно поради нови емисии, носещи по-висока лихва отколкото изкупен дълг, посочват от Евростат.

През  миналата година  най-високата цена на брутния държавен дълг е отчетена от Унгария (6,8%), следвана от Полша и Румъния (и двете по 4,5%). Същевременно най-ниската цена на брутния държавен дълг е отбелязана за Люксембург (1,2%), следван от Холандия и Германия (и двете по 1,4%).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ