Адвокатът на бившия шеф на Wirecard поиска спиране на процеса срещу него, нарече обвиненията „абсурдни“

Адвокатът на бившия шеф на Wirecard поиска спиране на процеса срещу него, нарече обвиненията „абсурдни“

Адвокатът на бившия шеф на Wirecard поиска спиране на процеса срещу него, нарече обвиненията „абсурдни“

Бившият главен изпълнителен директор на Wirecard Маркус Браун започна защитата си в най-големия следвоенен процес за измама в Германия в понеделник, като неговият адвокат отхвърли твърденията за неправомерни действия във фалиралата финтех компания като „абсурдни“ и предубедени, предаде Ройтерс.

53-годишният Браун и двама други мениджъри са изправени пред съда по обвинения, включващи манипулиране на пазара и измама. Те могат да бъдат осъдени на до 15 години затвор, ако бъдат признати за виновни. Браун отрича да е извършил нарушения.

Колапсът на Wirecard преди две години разтърси германския политически елит и опетни бизнес репутацията на страната.

В началото на процеса миналата седмица прокурорите обвиниха Браун и други мениджъри, че са част от престъпна група, която е отчитала огромни несъществуващи приходи чрез фалшиви трансакции с партньорски компании, за да подведе кредитори и инвеститори.Те казаха, че измамата е позволила на мениджърите на Wirecard да източват пари от компанията в продължение на години.

Адвокатът на Браун се опита да отхвърли тези твърдения в съда в понеделник. Алфред Диерлам заяви, че Браун никога не е продавал своите акции на Wirecard и всъщност е поел инициативата да извика външни одитори от KPMG, за да разследват финансите на Wirecard.

„Абсолютно абсурдно и погрешно е схващането, че лидер на банда би действал по този начин“, каза Диерлам пред съда.

Той заяви, че делото на Браун е било предубедено след колапса на Wirecard и ареста на клиента му през 2020 г., твърдейки, че прокурорите са били пристрастни и подложени на натиск да намерят виновник, след като друг от мениджърите на Wirecard, Ян Марсалек, избяга в чужбина.

Адвокатът на Браун каза пред съда, че основният свидетел на обвинението е главният извършител. Диерлам поиска процесът да бъде спрян, за да се даде на защитата повече време за преглед на документите.

Историята на Wirecard започва през 1999 г. в предградие на Мюнхен. В началото компанията обработваше онлайн плащания с кредитни карти, главно за сайтове за порнография и хазарт, преди да се разшири и да навлезе на пазара за банкиране, издаване на кредитни и предплатени карти. Wirecard беше давана за пример като нов тип немска технологична компания, която може да се конкурира с утвърдените титани на най-голямата икономика в Европа.

Нейният крах разтърси финансовия и политически естаблишмънт на Германия до основи. След като отхвърли подозренията за неправомерни действия от страна на инвеститори и журналисти, Wirecard успешно лобира пред германските власти да разследват тези, които проверяват финансите й.

Всичко обаче се разпадна през лятото на 2020 г., когато Wirecard обяви несъстоятелност, след като беше принудена да признае, че 1,9 милиарда евро, липсващи от нейните сметки, вероятно никога не са съществували.

Wirecard стана първият член на германския борсов индекс на сините чипове DAX, който подаде молба за несъстоятелност, дължайки близо 4 млрд. долара.

В съда Диерлам постави под съмнение достоверността на изявленията на съобвиняемия на Браун Оливър Беленхаус, бивш ръководител на дъщерното дружество на Wirecard в Дубай, който стана свидетел, след като се предаде на германските власти през 2020 г.

Миналата седмица адвокатът на Беленхаус поиска намаляване на присъдата за клиента си за съдействието, което оказва на властите.

„Беленхаус не е ключов свидетел. Той е главният извършител в престъпната група, чиято единствена цел е била да отклони и присвои средства от компанията", заяви обаче Диерлам.

Друг бивш изпълнителен директор, Стефан фон Ерфа, също е подсъдим. Той публично изрази съжаление за събитията в Wirecard, но отрече да ги е организирал.

Марсалек, бивш главен оперативен директор на Wirecard, е международен беглец в списъка на най-търсените в Европа. Неговото местонахождение е неизвестно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ