Американските банки са спечелили $6 млрд. от търговия с рубли

Американските банки са спечелили $6 млрд. от търговия с рубли

Най-големите американски банки, сред които Goldman Sachs, Citigroup и JPMorgan, са спечелили общо 6 млрд. долара от търговия с рубли през 2022 г., сочат данни на компанията за финансови анализи Vali Analytics, цитирани от Блумбърг.

В материала на агенцията се дава пример: "Да вземем 20 май 2022 г. Търговец в Казахстан може да купи 10 млн. долара в банка в Русия по курс 59 рубли за долар, да добави надценка от 1 рубла за долар и да ги продаде на колега от Уолстрийт, реализирайки бърза печалба от около 169 хил. долара. След това търговецът от Уолстрийт би могъл да ги продаде отново на международен клиент на цена, близка до офшорната от 61,5 рубли за долар, като евентуално ще получи около 250 000 долара", пише Блумбърг.

Според агенцията в схемата сред приятелски настроените към Русия страни са участвали основно банки от Казахстан и Армения. Това са  Halyk Bank (спечелила 373 млн. долара за 2022 г. от валутни сделки с рубли), Jusan Bank (сумата не се посочва), Kaspi.kz (77 млн. долара), Ameriabank (106,7 млн. долара).

Bloomberg съобщава още, че сред руските банки в схемата са участвали Raiffeisenbank, Gazprombank и AK Bars Bank. Представители на банките са отказали коментар. Според източниците на изданието Raiffeisenbank е била "един от най-активните продавачи"

Според Блумбърг чуждестранните компании и инвеститори, които са напуснали Русия след началото на спецоперацията, "отчаяно са искали да обменят рублите си за долари", което е дало възможност на валутните търговци да направят лесни пари. Те купували долари на занижена цена и след това ги продавали на клиенти с голяма надценка.

Агенцията  изчислява, че не може да се каже точно каква част от тези печалби са отишли в банките на Уолстрийт. От 2022 г. насам 43 млрд. долара са били изпратени от Русия в чужбина, "повечето от тях в банкови сметки в съседни държави, включително Казахстан, Армения, Грузия и Азербайджан".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ