Анализатори: Стремежът на Фед към прозрачност направи пазарите по-волатилни

Анализатори: Стремежът на Фед към прозрачност направи пазарите по-волатилни

Със засилването на очакването на сигнали за намаляване на лихвените проценти се засилва и дебатът за начина, по който Федералният резерв(Фед) комуникира с обществеността.  

Икономистите остават разделени по въпроса колко намаления на лихвите да се очакват от Фед през 2024 г. въпреки това, което Уолстрийт видя като миролюбиви сигнали от страна на председателя на Фед Джером Пауъл в последната му пресконференция и последното изявление на Федералния комитет по операциите на открития пазар.

Пазарите обикновено реагират на коментарите на Фед с ценови колебания в двете посоки, а последните проучвания показват, че те реагират особено остро на Пауъл. Проучване на Центъра за изследване на икономическата политика установи, че волатилността на пазарите по време на пресконференциите на шефа на централната банка е три пъти по-голяма, отколкото по време на тези на неговите предшественици. Анализаторите отбелязаха, че това може да се обясни с факта, че посланията на Пауъл обикновено се отклоняват от изявлението на FOMC, публикувано след заседанието, съобщи CNBC.  

„Спешно трябва да започнем да говорим за сценарии, рискове и планове за непредвидени ситуации, защото се намираме в свят, който е много несигурен“, казва Андрю Левин, професор по икономика в колежа „Дартмут“. „Когато Федералният резерв прави поредица от обратни завои - не само един, а поредица от тях, което се случи през последните няколко години - това подкопава общественото доверие.“ 

Левин, който е бил специален съветник по комуникациите и паричната политика на бившия председател на Фед Бен Бернанке, казва, че разнопосочните мнения сред политиците са все по-голяма рядкост и вместо да представя различни резултати и рискове, Фед набляга на базовите случаи. А като се има предвид „зависимият от данните“ подход на Фед, базовият сценарий може бързо да се промени при публикуването на нови икономически доклади.  

„За съжаление през последните години се случи така, че според мен във Фед се наблюдава все по-голям натиск от страна на колегите, а културата се промени, за да се обезкуражи инакомислието“, каза Левин. „Така че сега сме заклещени в система, в която има само едно мнение, само една перспектива, това е основната перспектива. И наистина няма начин да разберем какво мисли Фед за това къде са рисковете.“ 

На последната си пресконференция Пауъл бе попитан защо в политическото изявление рядко има разнопосочни мнения, дори когато по-разгорещените дебати се разкриват по-късно в протоколите на FOMC. Пауъл отговори, като каза, че Фед е „разнообразна група“ и че „имаме разногласия, а обмисленото разногласие е нещо хубаво“.  

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ