Японската централна банка запази основните си лихви без промяна

Японската централна банка запази основните си лихви без промяна

Японската централна банка "Банк ъв Джапан" (Bank of Japan) запази политиката си на свръхниски лихвени проценти, както се очакваше, след края на двудневната си среща. Банката остави без промяна основните лихви, сигнализирайки и че ще е необходимо известно време, за да постигне целта си за инфлация от 2 на сто, съобщи Киодо, цитирана от БТА.

Така банката остави краткосрочните лихвени проценти на ниво от -0,1 на сто и препотвърди, че продължава с мерките за контрол на кривата на доходността на 10-годишните държавни облигации, която остава около нулата.

Централната банка обяви още, че "търпеливо" ще продължи с облекчаването на паричната си политика, добавяйки, че няма да се поколебае да предприеме допълнителни стъпки, ако е необходимо.

Политиката на ултраниски лихви на "Банк ъв Джапан" е в рязък контраст с останалите големи централни банки, които се борят срещу увеличенията на цените с агресивни покачвания на лихвените проценти.

Банката декларира, че ще купува и занапред 10-годишни облигации при фиксиран лихвен процент от 0,5 на сто, като продължава с борбата си за защита на горната граница на доходността, за да поддържа разходите по заемите изключително ниски и да подкрепи икономиката.

В края на миналата година централната банка на Япония разшири границите, в които може да се променя доходността на 10-годишните облигации, до от +0,5 до -0,5 процентни пункта. Оттогава доходността на 10-годишните японски облигации надхвърлили горната граница на новия диапазон на няколко пъти.

Гуверньорът на "Банк ъв Джапан" Кадзуо Уеда не веднъж е подчертавал необходимостта от продължаване на облекчаването на паричната политика въз основа на прогнозите на централната банка, че инфлацията ще се забави по-късно тази година и че вероятно целевото и равнище от 2 процента няма да бъде постигнато по устойчив начин.

Очаква се Уеда да даде пресконференция по-късно днес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ