ЕЦБ вдигна лихвите до най-високото ниво от 2001 г. насам

ЕЦБ вдигна лихвите до най-високото ниво от 2001 г. насам

ЕЦБ вдигна лихвите до най-високото ниво от 2001 г. насам

Европейската централна банка повиши лихвените си проценти до най-високото им ниво от 22 години, предупреждавайки, че инфлацията все още не е победена, предаде „Файнешъл таймс“.

Решението на ЕЦБ да повиши референтната си лихва по депозитите с 25 базисни пункта до 3,5 процента идва в момента, когато централната банка продължава да се бори както с високата инфлация, така и със стагнираща икономика. С осмото поредно повишение на централната банка заемната лихва вече е 4,25%, а лихвата на ЕЦБ по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“, достигна ниво от 4%.

Централната банка, която също ще публикува актуализирани прогнози за растежа и инфлацията, повтори предупреждението си, че очаква инфлацията „да бъде твърде висока за прекалено дълго време“, тъй като няма да се върне към целта си от 2% за още две години.

Последното му повишение на лихвените проценти контрастира с решението на Федералния резерв на САЩ да постави на пауза повишаването на лихвените проценти по време на вчерашното си заседание.

ЕЦБ започна да повишава лихвите няколко месеца след Фед. Освен това, майската инфлация в еврозоната от 6,1% на годишна база е по-висока от тази в САЩ, която според последните данни е 4% на годишна база.

Инфлацията в еврозоната се забави значително в сравнение с рекордните 10,6% през октомври, но остава далеч над целевото ниво. Освен това, основната инфлация, която изключва волатилните цени на храните и енергията, остава висока - 5,3%.

Според новите макроикономически прогнози на ЕЦБ общата инфлация ще бъде средно 5,4% през тази година, след което ще се забави до 3% през 2024 г. и 2,2% през 2025 г.

Икономиката на еврозоната също не се представя особено добре, навлизайки в техническа рецесия през първото тримесечие на тази година. За периода януари-март брутният вътрешен продукт на региона на единната валута се сви с 0,1%, следвайки спад със същия размер през последното тримесечие на 2022 г.

Слабото икономическо представяне може да ограничи способността на ЕЦБ да повишава допълнително лихвите, за да овладее инфлацията. Въпреки това служители на ЕЦБ не веднъж са намеквали, че за тях е по-важно да поставят цените под контрол, отколкото да избегнат  икономическото забавяне.

В новата си прогноза за икономиката ЕЦБ посочва, че очаква брутният вътрешен продукт на региона да запише ръст от 0,9% през 2023 г. и 1,5% през следващата година. За 2025 г. прогнозата е за повишение от 1,6%.

„Не мислим за пауза“, каза на брифинг след решението председателят на ЕЦБ Кристин Лагард, визирайки решението на Фед да остави лихвите без промяна

„Готови ли сме? Приключихме ли пътуването? Не, не сме на достигнали дестинацията“, каза тя, като намекна за още едно увеличение на лихвите през юли.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ