Bank of England : Великобритания няма да участва в „надпревара към дъното“ на финансовото регулиране

Bank of England : Великобритания няма да участва в „надпревара към дъното“ на финансовото регулиране

Заместник-управителят на Bank of England Сам Уудс каза, че Великобритания трябва да избягва участието си в „надпревара към дъното“ на финансовото регулиране, на фона на опасенията, че Съединените щати може да се откажат от реформи, предназначени да стимулират световната банкова система, предаде Ройтерс.

Зам.-председателят на надзора на Федералния резерв на САЩ Майкъл Бар обяви в понеделник, че ще подаде предсрочно оставка, повдигайки въпроси за това как новоизбраният президент Доналд Тръмп може да се опита да промени централната банка на САЩ и надзора на Уолстрийт по време на втория си мандат като президент. 

Уудс, който ръководи регулаторния отдел на централната банка на Обединеното кралство, каза по време на парламентарна сесия, че новите цели за подкрепа на конкурентоспособността и растежа на финансовия сектор на Великобритания няма да доведат до намаляване на стандартите, добавяйки, че устойчивостта и конкурентоспособността могат да „вървят ръка за ръка“ . „По-специално финансовите кризи са изключително скъпи и много лоши за растежа“, каза той.

Дерегулация

Тъй като финансовата система на САЩ очаква потенциално значителна дерегулация при Тръмп, анализаторите прогнозират, че други региони ще трябва да последват примера й, за да подпомогнат вътрешните си финансови индустрии.

Глобалното прилагане на правилата за банков капитал "Базел III", старателно изработвани повече от десетилетие, може да бъде първото, което ще се провали, казаха експерти. „Тъй като администрацията на Тръмп отслабва банковите регулации и/или надзора, това ще насърчи европейските и британските банкови лобисти да отслабят "Базел III "и други банкови правила в тези региони“, каза Майра Родригес Валядарес, управляващ директор на MRV Associates, пред Reuters.

Великобритания вече каза, че ще коригира някои предложения от "Базел III", за да отговори по-добре на нуждите на местната си банкова система, по-специално по отношение на капиталовите изисквания за кредитиране на малкия бизнес - ход, който според Уудс от Английската централна банка, "не е малък".

„Това, което правим по отношение на финансирането на МСП, финансирането на инфраструктурата и търговското финансиране, са преценки за риска. Ние влагаме по-малко капитал в системата, отколкото бихме направили иначе, всъщност в противоречие с международните изисквания, но за степен, която е поносима“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Росен Карадимов: Проверките доказват, че еврото се използва като повод за повишаване на цените
1000 лв. глоба и 3 месеца без книжка, ако шофираме в аварийната лента
Спират движението на метрото между станциите "Сливница" и "Обеля" от днес
Ответни мита: Кои страни от ЕС биха могли да бъдат най-засегнати?
Лос Анджелис съди Airbnb за предполагаемо завишаване на цените след горските пожари
България успешно се конкурира с Франция и Италия по производството на черен хайвер
Насочила ли се е гейминг индустрията към нов крах?
Европейските страни, в които има най-добър баланс между работа и личен живот