Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Банкерите очакват европейският IPO пазар да се справи с предизвикателствата през 2025 г.
Банкери очакват разширяване на пазара на първични публични предлагания (IPO) в Европа през 2025 г. въпреки заплахата от търговски спорове и политически катаклизми, тъй като компаниите за частен капитал се стремят да разтоварят портфейли и да осигурят възвръщаемост, пише Блумбърг.
Европейските борси са набрали повече от 19 милиарда долара чрез първични публични предлагания тази година – скок от над 30% спрямо обема през 2023 г. Но това все още изостава от историческите средни стойности, включително пика от ерата на пандемията и десетилетието, което го предхожда.
Банкерите са оптимисти, че възходящата тенденция ще продължи, като листванията се очакват в началото на 2025 г. HBX Group в Испания и Stada Arzneimittel AG в Германия проправят пътя за други по-късно през годината и през 2026 г.
„Безспорно има трудна макроикономическа картина за навигиране за IPO през следващата година, но необходимостта продавачите, и по-специално продавачите на частен капитал, да рециклират капитала обратно към ограничените партньори, вероятно ще надделее над всичко останало“, каза Лорънс Джеймисън, съ-ръководител на ECM за Европа, Близкия изток и Африка в Barclays Plc.
Групите за изкупуване и рисков капитал седят върху трилиони долари нереализирани инвестиции. Внезапното покачване на лихвите на централните банки, което последва пандемията от COVID-19, доведе до срив на оценките и остави инвеститорите, които бяха участвали в IPO-та по време на ерата на евтините пари, да понасят болезнени загуби.
Сега тези групи се връщат към идеята за нови първични публични предлагания, за да отключат пари, когато лихвените проценти се понижават и акциите достигат рекордно високи нива.
„Причината да не сме виждали повече IPO-та тази година е, че и двете страни на масата, емитентите и инвеститорите, бяха малко неохотни“, каза Ричард Кормак, ръководител на ECM EMEA в Goldman Sachs Group Inc. „Мисля, че това започва да се размразят и има обединяване на всички тези различни точки“, добави той.
Няколко кандидати за IPO тази година избраха да отложат сделките до 2025 г., като се позоваха на несигурността преди изборите в САЩ. Рисковете за перспективите за следващата година включват заплахата на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи мита върху стоки извън САЩ. Подобни мерки биха могли да ударят европейските акции в момент на политически катаклизми във Франция и Германия – най-големите икономики в региона.
От друга страна, съветниците се надяват, че голямата разлика в оценката между американските и европейските акции ще привлече инвеститорите, докато потенциално инфлационната политика на Тръмп може да създаде сценарий, при който лихвените проценти падат по-бързо в Европа.
„Трябва да разгледате тези геополитически рискове“, каза Андрю Робинсън, който ръководи ECM бизнеса на HSBC Holdings Plc в EMEA и неговия глобален ECM синдикат. Въпреки че инвеститорите ще продължат да бъдат селективни, „те са отворени да търсят правилните първични публични предлагания“, каза той.
Капиталовите индекси се търгуват около най-високите си стойности за всички времена въпреки несигурността и има „достатъчен шанс“ акциите да се покачат още, ако процентите продължат да се понижават, според Андреас Бернсторф, ръководител на ECM в BNP Paribas SA.
Най-успешните предложения за тази година бяха обвързани с частен капитал, включително швейцарския гигант за грижа за кожата Galderma Group AG, френската софтуерна фирма Planisware SA и дори CVC Capital Partners Plc.
„Тази година показа, че IPO пазарът функционира и че листванията и последващите сделки са ценен начин за монетизиране за спонсорите“, каза Валери Бариер, ръководител на ECM за Европа, Близкия изток и Африка в Citigroup Inc.
Това не означава, че всички сделки са равни. Акциите на подкрепения от CVC полски магазин Zabka Group SA и немския търговец на парфюми Douglas AG се търгуват под емисионната си цена, въпреки че IPO-тата им бяха сред най-големите в региона тази година. Други кандидати като испанската пекарна Europastry SA и италианският производител на маратонки Golden Goose SpA отложиха амбициите си за листване.
Освен предприятията, подкрепени с частни капитали, очакванията са европейските фирми, които са подложени на натиск, да рационализират операциите си и да отключат стойност за акционерите Те могат да бъдат сериозен източник на листвания през 2025 г. Германската Continental AG продължава работа по плановете си да отдели своя бизнес с автомобилни части, докато шведската Embracer Group AB планира да отдели своето звено Asmodee Group AB.
„Корпоративните отделяния все още са много активни, все още живеем в свят на активисти и бих очаквал тази динамика да продължи да бъде доста активна и от двете страни на Атлантика“, каза Джеймс Палмър, ръководител на ECM EMEA в Bank of America Corp.
Пазарът на IPO в Европа е доминиран от по-големи сделки, като около 70% от набраната стойност тази година идва от предложения над 500 милиона долара на брой, показват данни, събрани от Блумбърг. Съветниците са уверени, че вратите ще се отворят за повече средни компании.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.