Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бедствието с „мини-бюджета“ на Лиз Тръс трябва да е като предупреждение за САЩ, според анализатори
Нарастват опасенията, че САЩ може скоро да преживеят своя собствена версия на кризата с „мини-бюджета“ на Великобритания от 2022 г., като стратезите по облигациите предупреждават, че завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом носи със себе си призрака на нестабилност на валутата и нарастваща доходност на облигациите, предаде CNBC.
Новоизбраният президент Тръмп обеща да представи редица инициативи за растеж, включително намаляване на данъците, високи тарифи и планове за отмяна на корпоративното регулиране.
Икономическият дневен ред на бившия президент засили опасенията относно скока на потребителските цени, което според стратезите може да предизвика значителни промени в доходността на облигациите и поведението на инвеститорите.
Те предупреждават, че сценарий, който отразява минибюджетната криза на Великобритания от 2022 г., не е изключен.
„Чуждестранните централни банки и институционалните инвеститори, традиционните купувачи на 10-годишни държавни облигации на САЩ, бавно се диверсифицират от държавните облигации поради опасения за обезценяване, свързани с опасенията относно инфлацията, дълга и геополитиката“, каза Алим Ремтула, главен валутен стратег в EFG International, пред CNBC от имейл, с препратка към 10-годишните държавни облигации на САЩ.
„В резултат на това по-чувствителните към цените инвеститори се нуждаят от по-висока доходност, за да инвестират в държавни ценни книжа. Това все още не е на ниво на криза, тъй като [щатският долар] се представя по-добре“, продължи той. „Но има притеснения, че САЩ може да изпитат спад на своята валута и доходност, като Обединеното кралство през есента на 2022 г.“
Бюджетната криза на Лиз Тръс
Британската мини-бюджетна криза се отнася до бурен период при управлението на бившия премиер Лиз Тръс и бившия министър на финансите Куаси Квартенг. Малко след като заеха постовете си в началото на септември 2022 г., Тръс и Квартенг предизвикаха срив в цените на държавните облигации, когато представиха планове за големи намаления на данъците в непланирано фискално съобщение.
Британският паунд падна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар след обявяването на мерките, докато разпродажбите на държавните облигации на Обединеното кралство бяха толкова сериозни, че централната банка на Англия предприе спешна интервенция. Тръс и Квартенг подадоха оставки заради сътресенията след по-малко от два месеца в съответните си офиси и по-голямата част от мерките бяха отменени, припомня CNBC.
„Инвеститорите стават малко нервни“
Алтеа Спинози, ръководител на стратегията за фиксирани доходи в Saxo Bank, каза, че завръщането на Тръмп в Белия дом има потенциала да промени пазара на облигации в САЩ „по дълбоки начини“, като траекторията на доходността на държавните облигации ще се покачи, докато пазарите се приспособяват към по-високите инфлационни очаквания . Референтният 10-годишен съкровищни облигации на САЩ все още може да надхвърли границата от 5%, каза Спинози, без да уточнява времева линия, отбелязвайки, че това ниво действа като „магнит“ в настоящата икономическа среда.„Президентството на Тръмп също носи призрака на нестабилност на валутата.
Притесненията относно фискалната позиция на САЩ, подхранвани от увеличените заеми за финансиране на данъчни облекчения и разходи, може да предизвикат страхове от разпродажба на държавните облигации, отразявайки сътресенията, наблюдавани в Обединеното кралство през 2022 г.“, каза Спинози. „Уникалната позиция на щатския долар като световна резервна валута и несравнимата дълбочина на пазара на държавни облигации осигуряват известна степен на устойчивост“, продължи тя. „Въпреки това, устойчивото покачване на доходността може да натежи върху силата на долара с течение на времето, особено ако инфлационните очаквания отпаднат или глобалните инвеститори започнат да търсят алтернативи“, каза Спинози.
Доходността и цените се движат в противоположни посоки, като една базисна точка се равнява на 0,01%. Доходността на облигациите обикновено се покачва, когато пазарните участници очакват по-високи потребителски цени или нарастващ бюджетен дефицит. Пол Ашуърт, главен икономист за Северна Америка в Capital Economics, каза пред CNBC, че докато американската версия на епизода с мини-бюджета на Великобритания е възможна, позицията на долара като световна резервна валута „затруднява виждането за внезапно развитие на криза“. „Но така нареченият срочен премийски компонент на доходността на държавните облигации може да се увеличи, което показва, че инвеститорите стават малко нервни относно преглъщането на увеличеното предлагане на облигации“, каза Ашуърт. „Трудно е да се види какво се случва“. „Разбира се, че има изгледи това да се случи. Не можете да изключите нищо от това“, каза Тиери Уизман, стратег по глобалните лихви и валути в Macquarie Group, пред CNBC.
„Ако това се случи, по-вероятно е да е в резултат на това, че САЩ вървят по свой собствен път по отношение на дефицитните разходи“, каза Уизман. „Ако всяка държава изглежда еднакво безотговорна, тогава шансовете това да се случи са малки, със сигурност на устойчива основа. Но когато всички държави изпитват високи коефициенти на дълг и високи дефицити, тогава е по-малко вероятно, защото всъщност няма къде да бягат, с възможно изключение на физическите активи като златото.
Позовавайки се на поведението на частните институционални инвеститори, Уизман каза, че ще е необходимо разминаване, за да се улесни американската версия на британската мини-бюджетна криза. „Ще отнеме друга страна, друг регион като еврозоната, който да измести САЩ по отношение на фискалната отговорност. Трудно е да се види, че това ще се случи“, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.