Блумбърг: Китай обмисля спасителен пакет от 278 млрд. долара за фондовия пазар

Блумбърг: Китай обмисля спасителен пакет от 278 млрд. долара за фондовия пазар

Блумбърг: Китай обмисля спасителен пакет от 278 млрд. долара за фондовия пазар

Китай обмисля спасителен пакет, подкрепен от офшорни пари, за да противодейства на спада на фондовите борси в страната, предаде Блумбърг, позовавайки се на запознати източници.

Според източниците китайските власти се стремят да получат около 2 трлн. юана (278 млрд. долара), предимно чрез офшорни сметки на китайски държавни компании, за да помогнат за стабилизирането на пазара чрез закупуване на акции на континента през пазарите в Хонконг.

Според Блумбърг китайските политици също са заделили 300 млрд. юана в местни фондове, които ще бъдат използвани за инвестиране в акции на компании в континентален Китай чрез държавните финансови компании China Securities Finance Corp. или Central Huijin Investment Ltd.

Индексът CSI 300 на континентален Китай се понижи с 11,4% миналата година, записвайки трета поредна година на спад. Индексът Hang Seng в Хонконг падна с близо 14% през 2023 г., което го прави най-зле представящият се основен азиатски фондов пазар.

Докладът на Блумбърг идва ден след като китайският премиер Ли Цян каза по време на заседание на държавния съвет, че страната ще въведе мерки за стабилизиране на своите фондови пазари.

„Трябва да предприемем по-мощни и ефективни мерки за стабилизиране на пазара и доверието“, каза Ли, цитиран т държавните медии.

„Необходимо е да се подобри последователността на макрополитическите ориентации, да се засилят иновациите и координацията на инструментите на политиката, да се консолидира и засили положителното икономическо възстановяване и да се насърчи стабилното и здравословно развитие на капиталовия пазар“, добави той.

На срещата в понеделник не бяха оповестени допълнителни подробности и нямаше индикация колко пари ще бъдат мобилизирани или кога мерките ще влязат в сила.

По-рано Китай посочи, че досега не е разчитал на стимули.

„При насърчаването на икономическото развитие не прибягнахме до масивни стимули. Не търсихме краткосрочен растеж, докато трупаме дългосрочни рискове“, каза Ли в реч миналата седмица на Световния икономически форум в Давос, Швейцария. „По-скоро се фокусирахме върху укрепването на вътрешните двигатели“.

Ли спомена това, след като отбеляза, че икономиката на Китай е нараснала с около 5,2% през 2023 г. Официалните данни също показват 5,2% ръст на БВП в Китай миналата година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ