Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Moody’s е с отрицателна перспектива за суверенната кредитоспособност в Азиатско-тихоокеанския регион
Moody’s Investors Service има отрицателна перспектива за суверенната кредитоспособност в Азиатско-тихоокеанския регион тази година поради по-бавния икономически растеж на Китай, както и ограниченото финансиране и геополитическите рискове, пише Си Ен Би Си.
Възстановяването на Китай от пандемията COVD-19 не беше толкова бързо, колкото няколко икономисти очакваха в началото на 2023 г. Брутният вътрешен продукт на страната за последните три месеца на 2023 г. се е повишил с 5,2%, според Националното статистическо бюро, което е под оценката за растеж с 5,3% в проучване на Ройтерс.
В доклад от 15 януари Moody's прогнозира, че растежът на реалния БВП на Китай ще се забави до 4% през тази и следващата година, от средно 6% между 2014 г. и 2023 г. Агенцията за кредитен рейтинг каза, че забавянето на растежа на Китай „оказва значително влияние“ върху икономиките в Азиатско-тихоокеанския регион поради силната си интеграция в глобалните вериги за доставки.
Goldman Sachs и Morgan Stanley, наред с други големи международни инвестиционни банки, прогнозират икономиката на Китай да расте с по-бавен темп от 4,6% през 2024 г.
Ограничено финансиране
В допълнение към „слабата ситуация в Китай“, строгите условия за финансиране също ще натежат на азиатско-тихоокеанските държави, каза пред Си Ен Би Си Кристиан Де Гузман, старши вицепрезидент на Moody's Investors Service.
„Това също така се основава на глобалните условия на ликвидност, при които наистина не виждаме разхлабване на политика на Фед до средата на годината“, каза Гузман .
„И при азиатско-тихоокеанските централни банки не виждаме голямо отделяне от условията на глобалната ликвидност.“
През декември Федералният резерв гласува да задържи лихвените проценти на 22-годишен връх, но централната банка очаква три намаления на лихвите през 2024 г., тъй като инфлацията се забавя.
В доклада на Moody's се казва, че високите лихвени проценти ще попречат на материалните печалби в достъпността на дълга, въпреки че се очаква лихвите да се понижат постепенно. В резултат на това международното финансиране ще остане трудно за страните с по-нисък рейтинг.
Геополитически рискове
Гузман също каза, че стратегическото напрежение между Китай и САЩ ще продължатпродължи
Китай е водещ търговски партньор за повечето азиатски държави, докато САЩ също остават важен икономически партньор. Тъй като търговският конфликт между Китай и САЩ се разширява, може да е все по-трудно да се поддържа този баланс.
Това също може да донесе възможности за страни с големи производствени бази и подобряваща се инфраструктура като Индия, Малайзия, Тайланд и Виетнам, тъй като компаниите диверсифицират веригите за доставки далеч от Китай, за да смекчат геополитическите рискове, пише в доклада на Moody’s.
Като цяло по-стабилният растеж, движен от вътрешното търсене и регионалната търговия на фона на облекчаващите се финансови условия, може да подобри перспективата на региона до стабилна, каза Moody's.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.