БНБ вдига нивото на капиталовия буфер за рискови заеми

БНБ вдига нивото на капиталовия буфер за рискови заеми

БНБ вдига нивото на капиталовия буфер за рискови заеми

Българската народна банка вдига нивото на капиталовия буфер за рискови заеми на 2% от четвъртото тримесечие на 2023 г. Целта на мярката е да бъдат избегнати бъдещи затруднения на банките, като се осигурят допълнителни средства, които ще се използват при необходимост от възстановяване и преструктуриране на финансова институция в условията на криза.  

„Тъй като стандартният показател за отклонението на съотношението кредит/БВП от дългосрочния тренд не отразява адекватно тенденциите в цикличните рискове, при оценката за нивото на антицикличния буфер се вземат под внимание и допълнителни индикатори, фокусирани върху кредитния пазар, задлъжнялостта, пазара на недвижими имоти, както и общото състояние на икономическата среда”, уточняват от БНБ. От там подчертават, че под влияние на текущите отрицателни нива на реални лихвени проценти и на засиленото предлагане на кредити активността на кредитния пазар се запазва висока във всички негови сегменти. От Централната банка се опасяват, че продължителните периоди на висок кредитен растеж създават условия за нарастване на задлъжнялостта. Създаденият по този начин резерв ще предпази финансовите институции в случай на влошаване на икономическите условия или при рязко повишение на лихвените проценти по кредитите, когато способността за обслужване на задълженията може да отслабне и да се отрази в нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки.

„Значителното нарастване на цените на енергоносителите, потенциални затруднения във веригите за доставки, индиректни ефекти от забавянето на икономическата активност в основни търговски партньори и влошаване на икономическите нагласи могат да засегнат финансовото състояние и способността на кредитополучателите за обслужване на задълженията”, посочват от БНБ.

Централната банка повиши нивото на антицикличния буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции на 1.0% от 1 октомври 2022 г. и на 1.5% от 1 януари 2023 г. Трайно запазилите се високи темпове на кредитен растеж и повишената несигурност в икономическата среда налагат увеличение на нивото на антицикличния капиталов буфер на 2.0% от 1 октомври 2023 г. От БНБ считат, че това ще засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ