Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|BofA и JPMorgan очакват възходът на европейските акции да приключи в скоро време
Сред стратезите расте убеждението, че тазгодишното мощно рали на европейския капитал няма да продължи дълго време, пише Блумбърг.
Според прочуване на агенцията сред 16 пазарни анализатори, общоевропейският борсов индекс индекс STOXX 600, който е напреднал с повече от 9% от началото на годината, в крайна сметка ще приключи 2023 г. при ниво от 455 пункта, което е представлява спад от 2% в сравнение със стойността му в края на миналата седмица.
Въпреки рязкото възстановяване и устойчивостта, демонстрирани от пазарите на акции, стратезите не са големи оптимисти за крайното представяне на европейските пазари.
„Продължаваме да очакваме рязка загуба на инерция на растеж през следващите месеци“, каза стратегът на Bank of America Corp. Мила Савова. Временният тласък на икономиката ще избледнее през второто тримесечие, тъй като пълното въздействие на затягането на паричната политика ще се материализира, докато прогнозите за печалбите ще се понижават, добави тя.
Способността на Европа досега да избягва рецесията, оптимизмът около повторното отваряне на Китай и изненадващо стабилните финансови отчети на компаниите дадоха подкрепа на акциите в региона. Но Савова прогнозира около 20% спад за Stoxx 600 до 365 пункта до третото тримесечие, последван от спад в макроикономическия цикъл, водещ до възстановяване на бенчмарка до 430 пункта до края на годината.
Подобна предпазлива прогноза дава и JPMorgan Chase & Co., където стратегът Мислав Матейка казва, че ключови парични индикатори „изпращат предупредителни знаци“, като затягане на паричното предлагане и обръщане на кривата на доходността, сочещи за предстояща рецесия. Това са червени знамена, които „не трябва да се отмятат с лека ръка“, казва той, прогнозирайки, че няма да има повишение на STOXX 600 спрямо настоящите нива.
Матейка каза, че въздействието на паричната политика има тенденция да се усеща със закъснение върху реалната икономика, като отнема от една до две години, за да се прояви. „Щетите са нанесени и последствията вероятно все още ни очакват“, добави той.
Силното представяне на европейските акции през тази година разшири мощното рали за бенчмарк индекса, което започна в края на септември, до над 21%. STOXX 600 надмина своя аналог в САЩ - S&P 500, с девет процентни пункта в съответните местни валути и с цели 20 процентни пункта в доларово изражение през този период. FTSE 100 на Обединеното кралство надхвърли 8000 пункта за първи път миналата седмица, отбелязвайки нов исторически връх, докато френският CAC 40 е близо до нов рекорд.
Устойчивите макроикономически данни, съживяването на китайското търсене, както и облекчаването на инфлацията предоставиха големи попътни ветрове за пазарите. Цикличните акции, включително тези на секторите за автомобили, търговия на дребно, пътувания и финанси, водят ралито от началото на годината, подпомогнато от меката зима, която позволи на европейските икономики да избегнат по-дълбока енергийна криза.
Диапазонът от прогнози за бенчмарк индекса STOXX 600 остава широк, като ZKB има най-оптимистичната цел от 510 пункта, което предполага почти 10% ръст спрямо нивото при приключването на търговията в петък. TFS Derivatives има най-песимистичната прогноза - 380 пункта в края на годианта, което представлява 18% спад.
„Рисковете от рецесията не са намалели – точно обратното“, каза стратегът на TFS Derivatives Стефан Еколо, който смята участниците на пазара за твърде самодоволни и очаква анализаторите да ускорят темпото на намаляване на прогнозите за приходите и печалбите. „Като се има предвид спиралата на цените на заплатите, повишените разходи за материали и по-високите разходи за енергия, маржовете вероятно ще бъдат повлияни отрицателно“, добави той.
За европейските инвеститори голяма част от добрите новини вече са взети предвид в цената на акциите, се посочва във февруарското проучване на европейските фондови мениджъри на BofA. Всъщност 53% от респондентите очакват спад на акциите през следващите месеци, като най-вероятните причини за понижението са затягането на паричната политика на централната банка и спад на корпоративните печалби. Те също така са много по-малко оптимистични в средносрочен план в сравнение с миналия месец, като само 55% виждат ръст през следващите 12 месеца, което е спад от 70% в проучването през януари.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.