Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсов коментар: Когато митата са просто плашилото на пазара

Борсовите индекси в Европа и САЩ посрещат новият рунд от мита на Тръмп близо до върховете си. Американският президент направи всичко възможно, за да обърка инвеститорите, като наложи нови по-високи мита на 14 държави, но в същото време отложи въвеждането им до първи август. Списъкът на засегнатите включва Южна Корея и Япония, но пропуска Индия и Европейския съюз. Затова началото на търговската седмица показва слаба реакция на новините и сравнително ограничени разпродажби на акции.
Търговското напрежение разбира се не е свързано само със САЩ, между ЕС и Китай е също има разногласия. Пазарите се фокусират само върху очакваното понижение на лихвите от Федералния резерв и от факта, че дефицита в американския бюджет няма да спре да подкрепя икономиката. Тези причини са в основата на повишаването на очакванията за растежа на американския пазар през тази година, която правят анализаторите на инвестиционните банки.
Прогнозите за растежа на корпоративните печалби обаче не са толкова оптимистични. Те варират около едноцифрен процент за тази и следващата година. При това не е включен рискът от засилване на търговската война. В рамките на броени дни започва сезона на корпоративните печалби в САЩ, като първите значими компании са именно търговските банки. А инвеститорите ще следят внимателно какви ще бъдат очакванията на банките за следващото тримесечие. Техните прогнози ще покажат до каква степен е засегнат малкият и среден бизнес в САЩ. Защото за големите компании, особено технологичните, няма съществена промяна в работата от началото на мандата на Доналд Тръмп.
Петролният пазар също е в процес на изчакване, защото търсенето на суровината остава слабо, а ОПЕК+ предприема постепенно увеличение на производството. Цената на щатския суров петрол е около 67 долара за барел. След седмица престои докладът за инфлацията в САЩ, като намалението е основно се дължи на спада на горивата. И тъй като този фактор вече не е от значение, може да очакваме запазването ѝ без съществена промяна. И съответно, още опозиция от централните банкери по отношение на намалението на лихвените проценти.
В средата на седмицата ще бъде публикувана стенограмата от последното заседание на Федералния резерв, на което бяха намалени прогнозите за инфлацията и икономическия растеж. Но плановете на страните от ОПЕК+ да увеличават производството си, ще поставят петролния сектор в САЩ още дълго време в неприятна ситуация. А въпросът, който вълнува инвеститорите, е дали цената ще падне отново под 60 долара за барел и най-вече, колко време би останала отдолу.
Сред акциите на фокус през тази седмица е Amazon, защото за 11 поредна година компанията предлага а значителни намаления за своите клиенти. Цената ѝ още не е прескочила февруарския си връх. Резултатите от четирите дни на разпродажби ще ни подскажат, какво е отношението на американския потребител след няколко месеца на отлагане на търговската война. Негативните настроения може би отминават и постепенно това ще се прехвърли върху пазара на акции. Книжата на Amazon обичайно поскъпват в седмицата на разпродажбите. Дали това обаче ще се случи и с акцията на Tesla? Намеренията на Илон Мъск да прави трета политическа партия показват, че той не се е отказал да промени начина, по който работи държавата. И това не се харесва на политиците.
автор: Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант на ЕЛАНА Трейдинг
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.