Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсов наблюдател: В очакване на добри новини
Финалът на успешната 2024 година за борсите в САЩ и Европа остава леко помрачен от негативни настроения на инвеститорите. Но страховете за рецесия и за силен спад на пазарите не са окончателната присъда за цените на акциите. Американските индекси дават сигнал за силен старт на новата седмица, за която отчасти има принос положителната изненада в данните за индустрията. Затова и основен акцент за следващите няколко дни на търговия ще имат икономическите новини. В петък са данните за заетостта в САЩ, като очакванията са за 150 хиляди нови работни места и за запазване на безработицата без промяна на 4.2%. Това са сравнително ниски показатели за откритите работни места и притесненията са, че много сектори предпочитат да правят съкращения, отколкото да наемат нови служители. Но в същото време може да се говори за стабилен и добър пазар на труда, като е необходимо да станем свидетели на по-дълготрайно и силно влошаване, за да се усети рецесия в икономиката. Ако заетостта остане добра, инвеститорите ще променят още повече очакванията си към по-малко намаление на лихвените проценти от Федералния резерв. Смята се, че предстоят още две стъпки на намаление с по 25 б.п. през годината. Проблемът е, че икономиката има нужда от по-сериозни стимули, за да избегне продължаващата стагнация в потреблението и от там в цялата икономика. Ако централните банкери не го направят, рисковете към спад в производството и на пазарите ще продължават да се увеличават. И тази седмица едва ли ще видим промяна в отношението на банкерите към процеса. Предстои публикуването на стенограмата от предишното заседание, където дори един от гласуващите ръководители на Федералния резерв беше против последното намаление.
Важните новини извън САЩ
ще се въртят около инфлацията – в Германия видяхме по-висока от прогнозите, докато във Франция тя изненадващо се оказа дори негативна. Европейската централна банка вероятно ще трябва да преоцени политиката си на намаление на лихвите, ако инфлацията се окаже по-висока. Засега тенденцията е такава в Германия и Испания, като не се дължи на горивата или храните. Данните за инфлацията в Китай също предстои да бъдат публикувани, като там се наблюдава точно обратната тенденция. Много ниските показатели се дължат на свиването на потреблението в икономиката. Износът остава единствената сила на Китай, което не е устойчиво в дългосрочен план, защото се дължи на високите дългови равнища и все повече кредит в икономиката. Предвид предстоящото встъпване в длъжност на Тръмп и най-вероятното начало на нов етап в търговските войни с Китай и Европа, азиатската страна е в доста по-слаба позиция спрямо 7 години по-рано. Единственото ѝ преимущество са мащабите на производство и производствените процеси в промишлеността. Но те се дължат на ниската норма на печалба на компаниите и на растящите им дългове. Инвеститорите в Китай предпочитат безрискови активи като правителствени облигации и дори злато и биткойн. Само не в акции или имотите, където кризата при инвестициите се усеща най-силно по време на дефлационни периоди.
Глобалната икономика започва една много несигурна година. Но от гледна точка на Уолстрийт тя изглежда така – американците пазаруват в долари, доларите заминават в чужбина, където финансират още повече производството и се връщат в САЩ като капитали, които трябва да бъдат инвестирани в рискови активи. И когато добавим растящите спестявания на поколението преди пенсиониране, става ясно защо има толкова много пари, които се насочват към акциите на големите корпорации. Но вероятността за корекция в краткосрочен период продължава да нараства.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.