Борсово търгуваните фондове може да се сблъскат с повече препятствия през 2025 г.

Борсово търгуваните фондове може да се сблъскат с повече  препятствия през  2025 г.

Американските борсово търгувани фондове може да се сблъскат с повече препятствия пред стремителния си растеж през 2025 г., след като за една страхотна година през 2024 г. продуктите получиха рекордни 1,1 трилиона долара входящи потоци, предаде Ройтерс.

Входящите потоци бяха най-големите в 35-годишната история на продукта и се доближиха до удвояване на миналогодишната цифра от 597 милиарда долара.

Анализаторите отдават популярността на продуктите на комбинацията от бичия пазар в САЩ, където е базиран лъвският дял от ETF, навлизането на иновативни криптовалути и продукти, базирани на опции, и нарастващото предпочитание на инвеститорите към по-евтини, ликвидни ETF над взаимни фондове.

Сега, докато мнозина вярват, че ETF ще надминат рекордите от 2024 г. през 2025 г., те внимателно гледат на нов набор от предизвикателства, вариращи от това как да се ориентират във все по-претъпкана арена на ETF до вечно присъстващия въпрос за иновациите.

„Смятам, че разработването на нови продукти може да е надхвърлило интереса на инвеститорите към някои от най-сложните от тези стратегии“, каза Брайън Армър, анализатор на ETF в Morningstar. Не всеки продукт ще „приземи“ сред инвеститорите.“
Всъщност една от прогнозите на Armour за 2025 г. е, че пазарът вероятно ще види затваряне на рекорден брой ETF. Докато мениджърите на активи затвориха около 186 фонда през 2024 г. – 91% от които имаха активи под 250 милиона долара – Aрмър очаква тази цифра да скочи през следващата година над рекорда от 253, поставен през 2023 г. „Имаше толкова много разработки на продукти и много ETF няма да оцелеят, за да достигнат доходност, просто защото нямат нищо, което да е достатъчно уникално и достатъчно привлекателно, за да привлече активи“, каза Армър.

Всъщност една от прогнозите на Aрмър  за 2025 г. е, че пазарът вероятно ще види затваряне на рекорден брой ETF. Докато мениджърите на активи затвориха около 186 фонда през 2024 г. – 91% от които имаха активи под 250 милиона долара – Armor очаква тази цифра да скочи през следващата година над рекорда от 253, поставен през 2023 г. „Имаше толкова много разработки на продукти и много ETF няма да оцелеят, за да достигнат доходност, просто защото нямат нищо, което да е достатъчно уникално и достатъчно привлекателно, за да привлече активи“, каза Армър

Броят на стартираните нови ETF, включително дузина спот биткойн продукти, достигна 714 до последната пълна седмица на годината, каза Матю Бартолини, ръководител на SPDR Americas Research в State Street Global Advisors. Това се сравнява с 543 изстрелвания през 2023 г. и 480 през 2021 г.

Експлозията в броя на ETF може да се проследи отчасти до нарастването на интереса към продукти, които използват опции за управление, ограничаване или дори подчертаване на риска. Разпространението на буферни и ETF с дефиниран резултат, които използват опции за компромис на възходящ потенциал за риск от спад или за постигане на целева възвръщаемост, е една от най-големите характеристики на 2024 г. „Ще се впуснем в този пазар през първото тримесечие на 2025 г. с буфериран ETF продукт“, каза Брендън Маккарти, глобален ръководител на дистрибуцията на ETF и капиталовите пазари в Goldman Sachs Capital Management. Двугодишният GraniteShares 2x Long Nvidia ETF, който предлага на инвеститорите двойна дневна възвръщаемост на Nvidia  нарасна със 177% през 2024 г., привличайки повече от $3,5 милиарда нови активи през годината, за да доведат общите активи до близо 6 милиарда долара.

„Няма причина да мислим, че 1 трилион долара не е новото нормално за входящи потоци“, каза Дейвид Ман, глобален ръководител на ETF продуктови и капиталови пазари във Franklin Templeton, който отбелязва своята 22-ра година в разработването на нови борсово търгувани фондове.

„Това беше еднопосочно пътуване с влак, а сега влакът е на експресния коловоз.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ