Британски задморски територии са водещите центрове за злоупотреби с корпоративни данъци

Британски задморски територии са водещите центрове за злоупотреби с корпоративни данъци

Британски задморски територии имат водеща роля в световен мащаб при злоупотреби с корпоративни данъци, според класация на неправителствената организация Tax Justice Network, цитирана от Си Ен Би Си.

Британските Вирджински острови са територията, която е „най-замесена“ в подпомагането на мултинационалните корпорации да не плащат корпоративен данък върху доходите, следвани от Каймановите острови и Бермудските острови, според последната актуализация на индекса Corporate Tax Haven на TJN.

„Обединеното кралство и неговата мрежа от британски данъчни убежища, често наричани „втората империя“ на Обединеното кралство, сега са отговорни за една трета (33%) от всички рискове за корпоративни данъчни злоупотреби, измерени от индекса“, каза говорител на TJN пред медията.

Швейцария е на четвърто място, следвана от Сингапур, Хонконг и Нидерландия. Номер осем в списъка е самоуправляващата се територия на Обединеното кралство – Джърси, докато самото Обединено кралство е под номер 18.

TJN изчислява, че Обединеното кралство и неговите британски данъчни убежища струват на други страни около 84 млрд. долара корпоративни данъци годишно.

Защитавайки се от обвиненията, отправени от групата, говорители на някои от правителствата заявиха, че те поддържат пълно съответствие с международните данъчни стандарти, определени от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Служба за външните работи, Британската общност и развитието (FCDO) заяви пред Си Ен Би Си, че Обединеното кралство спазва Общия стандарт за докладване (CRS), одобрен от ОИСР през 2014 г.

CRS е предназначен да увеличи прозрачността по данъчните въпроси в глобален мащаб и да позволи на данъчните власти да разкрият доходи и активи, държани в чужбина от техните данъкоплатци.

FCDO заяви пред Си Ен Би Си, че има повече от 100 държави, които споделят CRS информация с тях, като към края на 2022 г. са докладвани общо над 9,2 млн. акаунта.

Агенцията добави, че коронните владения и задморските територии са отделни юрисдикции със собствени демократично избрани правителства, отговорни за техните фискални въпроси.

Говорител на BVI Finance, която се описва като „гласът на индустрията за финансови услуги на Британските Вирджински острови“, каза пред медията, че територията се придържа към глобалните стандарти, участва в глобални инициативи за данъчна прозрачност в рамките на ОИСР и си сътрудничи напълно с правителството и правоприлагащите органи на Обединеното кралство при споделяне на „подходяща“ информация.

Държавните данъчни отдели на Каймановите острови и Бермудите не са отговорили на запитванията на Си Ен Би Си.

Въз основа на стандартите на ОИСР за идентифициране и изолиране на държави, които позволяват на мултинационалните корпорации да злоупотребяват с данъци, Британските Вирджински острови, Каймановите острови и Бермудските острови понастоящем са оценени като „невредни“.

TJN, която намира стандарти като CRS за недостатъчни за справяне с избягването на данъци и измамите, одобри усилията на ООН да поеме регулирането на международната данъчна политика.

През август ООН разкри план за разработване на универсално данъчно споразумение за приобщаващо и ефективно международно данъчно сътрудничество.

Широките ангажименти в насоките включват справедливо данъчно облагане на мултинационалните предприятия, справяне с укриването и избягването на данъци от хора с висока нетна стойност и ефективно предотвратяване и разрешаване на данъчни спорове.

Общо 110 държави-членки на ООН гласуваха в подкрепа на мандата за нов договор, като 44 се въздържаха и само осем нации гласуваха против, включително Обединеното кралство.

TJN обвини Обединеното кралство в двойни стандарти, тъй като през последните няколко години страната засили собствената си защита срещу избягването на глобално корпоративно данъчно облагане, докато гласува против договора на ООН.

Други държави, които се противопоставиха на инициативата на ООН, бяха САЩ, Австралия, Канада, Израел, Япония, Нова Зеландия и Южна Корея.

Според TJN светът вероятно ще загуби 4,8 трлн. долара в данъчни убежища през следващите 10 години, ако ОИСР остане глобалният данъчен регулатор в света. Данъчната конвенция на ООН е най-добрият шанс в света за предотвратяване на тази загуба, каза говорителят на TJN.

В момента ОИСР прокарва своя собствена политика, насочена към по-добро справяне с избягването на данъци - глобална сделка, която ще наложи минимална ефективна ставка от 15% на големите мултинационални корпорации.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ