Мултимилионерите в света намалели рекордно за година

Мултимилионерите в света намалели рекордно за година

Мултимилионерите в света намалели рекордно за година

Броят на мултимилионерите с изключително високо нетно състояние ( UHNW, богатство над 30 млн. долара) в световен мащаб е намалял през 2022 г. за първи път през последните години.  Това се казва в доклад на изследователската компания Wealth-X. Основните причини за това са миналогодишните запори в Китай и въоръженият конфликт в Украйна, които доведоха до рекордно увеличение на инфлацията и спад на борсовите индекси. Единствената голяма държава, в която броят на мултимилионерите се е увеличил през миналата година, е Индия.

Според доклада на  Wealth-X (част от групата Altrata) в края на 2022 г. в света са преброени 395 070 души с много високо нетно състояние, което е с 5,4% по-малко, отколкото през 2021 г. Общото им богатство също е намаляло с 5,5% до 45,4 трилиона долара. Спадът в броя на мултимилиардерите е рекорден от 2015 г. насам.

Wealth-X откроява хората с голямо богатство - от 1 млн. до 30 млн. долара (high net worth); много голямо богатство - 30 млн. долара или повече (ultra high net worth); и милиардерите.

Авторите на доклада отбелязват, че "2022 г. се характеризираше с изключителна волатилност, рязко покачване на цените на суровините, блокади срещу COVID-19 в Китай и нарастващо геополитическо напрежение по света". Нарастващата инфлация накара регулаторните органи в много държави по света да предприемат решителни действия за затягане на паричната политика чрез рязко повишаване на сконтовите лихвени проценти, което от своя страна доведе до преоценка на много борсови активи и увеличаване на напрежението на капиталовите пазари.

Освен това през миналата година се наблюдаваше се и значително намаляване на активността на пазара на облигации. Всичко това доведе до намаляване на броя на мултимилионерите във всички региони на света. Единствените изключения бяха Латинска Америка (+17,5%, до 11 650 души) и Близкият изток (+15,7%, до 21 640 души), което се дължеше най-вече на повишаването на цените на петрола, газа и други стокови активи, които се търгуват активно от много държави в тези региони, посочват авторите на доклада.

Ситуацията е различна в най-големите региони по отношение на броя на мултимилионерите. В Северна Америка, където те съставляват 36,2% от общия брой в света, през миналата година мултимилионерите са били със 142 990 по-малко с 4%. В Азия (27,4% от общия брой) броят на мултимилионерите е намалял с 10,9% през миналата година до 108 370 души.

В Европа (глобален дял от 25,5%) броят на богаташите е намалял със 7,1% до 100 850. В Северна Америка основната причина за негативната динамика беше спадът на борсовите индекси, дължащ се на затягането на паричната политика на Федералния резерв в борбата с инфлацията.

Според данните от доклада, в Азия има по-малко богати хора, главно заради Китай, където строгите ограничения през 2022 г. засегнаха бизнеса на много компании и икономиката като цяло. От друга страна, Европа понесе инфлационен удар от рязкото повишаване на цените на енергията след началото на мащабния военен конфликт в Украйна.

Броят на мултимилионерите е намалял в почти всички страни в първата десетка по брой в света. Най-значително намаление е регистрирано в Япония (с 21,9%), Хонконг (с 23%) и Франция (с 11,9%). В САЩ, които са на първо място в света по брой на мултимилионерите, през 2022 г. те са с 4,3% по-малко - до 129 665 души. В Китай (заемащ второ място в света) - са намалели със 7,1 процента, до 47 190 души. В Германия (на трето място в света) - мултимилионерите са намалели с 9,3%, до 19 590 души.

Единствената страна в топ 10, в която през 2022 г.  са регистрирани повече мултимилионери, е Индия - увеличение с 3,2% до 8800 души, а общото богатство - 1,144 трлн. долара. Експертите на Wealth-X обясняват това с "големите проекти за развитие на инфраструктурата в Индия, силното потребителско търсене и притока на капитали в икономиката".

Говорейки за градовете с най-голям брой мултимилионери в света, авторите на доклада отбелязват, че въпреки забележимия спад (-23%), Хонконг (12 615 души) запазва първото място в края на годината. На второ място е Ню Йорк (+2,3 %, до 11 845 души), а на трето място е Лондон (-6,5 %, до 6 370 души). В челната десетка попадат и  Лос Анджелис, Сан Франциско, Чикаго, Сингапур, Париж, Токио и Вашингтон.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ