Централните банки подхождат по-предпазливо към китайския юан, търсят долари и злато

Централните банки подхождат по-предпазливо към китайския юан, търсят долари и злато

Повече ръководители на валутни резерви в глобален мащаб смятат да увеличат експозицията си към високодоходния в момента щатски долар, тъй като интересът им към китайския юан се влоши поради ниската възвръщаемост и геополитическото напрежение, показват данни на Форума на официалните парични и финансови институции (OMFIF), цитирани от Ройтерс.

Данните от проучването на мозъчния тръст поставят под въпрос, поне в краткосрочен план, тенденцията към дедоларизация – идеята, че страните ще диверсифицират далеч от долара.

Нетни 18% от анкетираните мениджъри на резерви заявяват, че възнамеряват да увеличат експозицията си към щатския долар през следващите 12-24 месеца, повече от всяка друга валута. Като причини те посочват ролята на долара в световната търговия и очакванията за по-висока относителна възвръщаемост.

Но търсенето на китайската валута сред мениджърите на резерви е в застой.

„Това е първата година, в която виждаме значителен дял от мениджъри на резерви, които искат да намалят мащаба на притежанията си в юани“, коментира Никхил Сангани, управляващ директор на Института за икономическа и парична политика на OMFIF.

Около 12% от анкетираните 73 ръководители на резерви на централни банки, анкетирани от OMFIF, планират да намалят притежанията си в юани през следващите 12-24 месеца, докато 13% планират да ги увеличат.

През 2023 г. само 3% са казали, че възнамеряват да намалят притежанията си в юани. През 2022 или 2021 г. никой не е имал подобна позиция, а 30% са казвали, че планират увеличение.

„Много (от мениджърите) отбелязаха пазарната прозрачност и геополитиката като някои препятствия поне в близко бъдеще, докаато доста споменаха, че това е просто въпрос на възвращаемост - лихвите в Китай са ниски и сега можете да получите по-висока доходност от американски и европейски облигации“, обясни Сангани.

В по-дългосрочен план обаче мениджърите на резерви все още очакват да увеличат експозицията си към китайската валута.

Доходността по 10-годишните облигации на Китай е около 2,3% в сравнение с 4,5% за 10-годишните американски държавни ценни книжа.

Проучването установи също, че централните банки планират да продължат да увеличават експозицията си към злато - тенденция, която вече помогна на благородния метал да достигне рекордно високи нива тази година.

Около 15% от анкетираните очакват да увеличат експозицията си към злато тази година, установи проучването. Ако това се случи, OMFIF изчислява, че това би означавало, че допълнителни 600 млрд. долара резерви ще бъдат съставени от злато през следващите години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ