Deutsche Bank закрива руските си центрове за разработка на софтуерни технологии

Deutsche Bank закрива руските си центрове за разработка на софтуерни технологии

Deutsche Bank закрива останалите си центрове за софтуерни технологии в Москва и Санкт Петербург, като така най-голямата германска кредитна институция слага край на две десетилетия на силна зависимост от руския експертен опит в информационните технологии с оглед на руската инвазия в Украйна, съобщи в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА. 

Базираната във Франкфурт банка е предложила индивидуални пакети с обезщетения на 500 експерти в областта на информационните технологии, които все още са на заплата в Русия, съобщиха информирани източници пред вестника.

В началото на войната в руския технологичен център на Deutsche Bank са работили 1500 души, които са отговаряли за разработването и поддръжката на софтуер за глобалния търговски бизнес и основната корпоративна банкова система на финансовата институция. 

Миналата година банката е преместила тихомълком 700 от тях в нов технологичен център в Берлин. На тези, които са останали, са били предложени пакети за доброволно напускане, които могат да бъдат взети в рамките на половин година, заявиха информираните източници. 

Deutsche Bank все още не е взела официално решение да затвори напълно операциите си в сектора на информационните технологии в Русия, но тази стъпка се смята за вътрешно решение на компанията, според източниците. Това ще предостави още допълнително време към шестмесечния прозорец за съкращения, добавиха те. 

"Ние продължаваме да намаляваме риска от нашите операции в руския технологичен център и сме увеличили достъпните опции за служителите ни, включително и напускането по взаимно съгласие , наред с преместването и съхранение на платформата", съобщи банката в комюнике, добавяйки, че процесът е в пълно съответствие със съответното руско законодателство.

Deutsche Bank разчита на руския опит в информационните технологии от 2001 година и подразделението е придобило все по-голяма значимост през последното десетилетие, когато банката е започнала процес на "приближаване" на дейностите си по-близо до Германия, за да спести разходи. Точно преди руската инвазия в Русия през февруари миналата година една четвърт от специалистите по информационни технологии на банката са работили или в Москва или в Санкт Петербург.

Впоследствие германската група е предложила на всичките си служители  в Русия опцията да бъдат прехвърлени в Германия. Почти половината от тях са приели офертата и тъй като много от тях са се преместили с партньорите и децата си, това прави общият им брой около 2000.

Останалите в Русия обаче нямат пряк достъп до никоя от информационните системи на Deutsche Bank, като основната им задача става да "прехвърлят" знанията си на колеги извън Русия.

Тъй като този процес е към края си и с оглед на западните санкции срещу ограничаването на достъпността на софтуера в страната, банката иска да се "освободи" от останалия в Русия персонал през идните шест месеца. 

Миналата година Deutsche Bank съкрати нетната си кредитна експозиция към Русия с 36 на сто до 379 милиона евро и продължава да е ангажирана с по-нататъшното намаляване. Групата вече е закрила голяма част от дейностите си по инвестиционно банкиране в страната, след като бе глобена със стотици милиони евро от глобалните регулатори за извършване на така наречените "огледални сделки", които са помогнали на Русия да изпере 10 милиарда долара между 2011 и 2014 година. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ