Дойче банк информира инвеститорите, че част от руските им акции са „изчезнали“

Дойче банк информира инвеститорите, че част от руските им акции са „изчезнали“

Дойче банк е уведомила клиентите си, че вече не може да гарантира пълен достъп до руски акции, които им принадлежат, предаде Ройтерс.

Най-голямата германска банка информира в записка от 9 юни, видяна от Ройтерс, че е открила недостиг на акции, които подкрепят депозитарните разписки (ДР), издадени от банката преди инвазията в Украйна. Акциите са били държани в Русия от друга банка депозитар.

В уведомителното писмо Дойче банк обяснява недостига с решението на Москва да позволи на инвеститорите да конвертират част от депозитарните разписки в местни акции. Конвертирането е извършено без "участието или надзора" на германската банка и Дойче банк не е в състояние да съпостави акциите на дружеството с депозитарните разписки, пише в писмото.

Това е първата голяма банка, която официално информира притежателите на депозитарни разписки, че е възможно да не получат всички акции, които им се полагат, заявиха пред Ройтерс двама източници, консултиращи инвеститори, които продължават да притежават руски ДР.

Сред засегнатите акции са тези на националната авиокомпания "Аерофлот" (AFLT.MM), строителната компания LSR Group (LSRG.MM), миннодобивната и стоманодобивна компания "Мечел" (MTLR.MM) и "Новолипецка стомана" (NLMK.MM). От „Мечел“ са отказали коментар, а останалите компании не са отговорили веднага на запитването на Ройтерс за коментар.

Западните санкции и руските контрамерки доведоха до блокиране на активи на граждани и компании от двете страни на политическото разделение, пише Ройтерс. Москва също така изисква 10% вноска във федералния бюджет, наричана от Вашингтон "данък за напускане".

Кремъл също така пое активи под временен контрол, като през април иззе руските дъщерни дружества на две европейски енергийни компании, изтъквайки като мотив „намаляване на чуждестранното влияние върху компании, които критикуват неговите икономически и политически интереси.“

В уведомителното си писмо Дойче банк също така посочва, че ще направи всичко възможно да върне повече акции на законните им собственици.

Но и предупреждава, че нетните постъпления от продажбите на акции, които е в състояние да върне на инвеститорите, вероятно ще бъдат "значително по-ниски" от текущата пазарна цена.

От банката поясняват, че руската Правителствена комисия за контрол на чуждестранните инвестиции изисква такива акции да бъдат продадени "с отстъпка от поне 50% от оценената им пазарна стойност".

Значителен брой инвеститори, вариращи от малки хедж фондове до големи глобални мениджъри на активи, все още притежават депозитарни разписки, твърдят добре информирани източници.

Повечето инвеститори са намалили стойността на руските си активи до нула, но някои от тях все още таят надежди за възстановяване на стойността в бъдеще.

Ирина Цукерман, президент на консултантската компания за геополитически риск Scarab Rising, заяви, че новината не би трябвало да е изненада.

"Буквално всичко в Русия е уязвимо, независимо дали става въпрос за ДЦК, акции, недвижими имоти или други финансови активи", каза тя пред Ройтерс.

Националният депозитар за разплащания на Русия заяви, че конвертирането на акции е извършено в съответствие с руското законодателство и че той не е счетоводната институция, отговорна за прилагането на този механизъм.

"Пълен хаос"

Адвокати и други съветници определиха процеса на преобразуване като "пълен хаос".

"До известна степен това доведе до двойно отчитане, тъй като без съгласуване между руските и чуждестранните банки инвеститорът можеше да получи руски акции и все още да държи ДР в чуждестранната банка", казва Григорий Мариничев, партньор в адвокатската кантора Morgan Lewis.

Дойче банк вече позволява на инвеститорите да заменят ДР срещу акции като част от плановете си да се откаже от целия си бизнес в Русия, посочва един от източниците.

Банката също така е преценила, че клиентите биха могли да бъдат в по-добра позиция, ако могат да конвертират своите депозитарни разписки поне частично, добавя той. JPMorgan & Chase (JPM.N), Citigroup (C.N) и BNY Mellon (BK.N) действат като банки депозитари за повечето други руски програми за депозитарни разписки.

И трите банки отказаха да коментират дали също са установили пропуски, но според изявленията на техните уебсайтове счетоводните им книги засега остават затворени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа
Сигнали за бомби в десетки училища в страната вдигнаха на крак полицията
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС