Джером Пауъл: Дойде време политиката да се коригира

Джером Пауъл: Дойде време политиката да се коригира

Председателят на Федералния резерв (Фед) на САЩ Джером Пауъл положи основите в петък за предстоящи намаления на лихвените проценти, въпреки че отказа да даде точни указания за времето или степента, предаде CNBC.
„Дойде време политиката да се коригира“, каза лидерът на централната банка в дългоочакваното си основно обръщение на годишната среща на Фед в Джаксън Хоул, Уайоминг. „Посоката на движение е ясна и времето и темпото на намаляване на лихвите ще зависят от входящите данни, развиващите се перспективи и баланса на рисковете.“

Тъй като пазарите очакват насоки накъде се насочва паричната политика, Пауъл се съсредоточи също толкова върху поглед назад към причините за инфлацията, която доведе до агресивна поредица от 13 повишения на лихвите от март 2022 г. до юли 2023 г.

Той обаче отбеляза напредъка по отношение на инфлацията и каза, че Фед вече може да насочи фокуса си към другата страна на своя двоен мандат, а именно да гарантира, че икономиката остава около пълната заетост.

Инфлацията е намаляла значително. Пазарът на труда вече не е прегрят и условията сега са по-малко строги от тези, които преобладаваха преди пандемията“, каза Пауъл. „Ограниченията в доставките се нормализираха. И балансът на рисковете за нашите два мандата се промени.
Той обеща, че „ще направим всичко възможно“, за да сме сигурни, че пазарът на труда е силен и напредъкът по отношение на инфлацията продължава.
Акциите добавиха печалби, когато Пауъл започна да говори, докато доходността на държавните облигации спадна рязко.

Това беше поздрав за това, че председателят Пауъл обърна страницата, като каза, че мисията, която беше фокусирана върху инфлацията през последните две години, е била успешна“, каза икономистът Пол Маккъли, бивш управляващ директор на Pimco, пред  CNBC. 


Вижда напредък към целите
 


Речта идва с темпа на инфлация, който постоянно се връща към целта на Фед от 2%, но все още не е там. Измервател, който Фед предпочита да измерва инфлацията, най-скоро показа процент от 2,5%, спад от 3,2% преди година и доста над своя пик над 7% през юни 2022 г.

В същото време нивото на безработица бавно, но последователно се повиши, най-скоро до 4,3% и в област, която иначе би предизвикала изпитан във времето показател за рецесия. Пауъл обаче приписва нарастването на безработицата на повече хора, които навлизат в работната сила и по-бавния темп на наемане, а не на увеличаване на съкращенията или общо влошаване на пазара на труда.

„Нашата цел беше да възстановим ценовата стабилност, като същевременно поддържаме силен пазар на труда, като избягваме резките увеличения на безработицата, които характеризираха по-ранни дезинфлационни епизоди, когато инфлационните очаквания бяха по-слабо фиксирани“, каза той. „Въпреки че задачата не е завършена, ние постигнахме голям напредък към този резултат.“

Пазарите очакват Фед да започне съкращения през септември, въпреки че Пауъл не спомена кога според него ще започне облекчаването на политиката. Протоколът от заседанието на комитета за отворения пазар през юли, публикуван в сряда, отбелязва, че „голямо мнозинство“ от длъжностни лица смятат, че намаляването през септември ще бъде подходящо, стига да няма изненадващи данни.

В допълнение към оценката на текущото състояние, Пауъл отдели значително време в речта си, за да оцени какво е довело до скока на инфлацията - достигайки най-високото си ниво от повече от 40 години - както и реакцията на политиката на Фед и защо ценовият натиск е отслабнал без рецесия.

Когато инфлацията за първи път започна да расте в началото на 2021 г., той и колегите му – както и много икономисти от Уолстрийт – я отхвърлиха като „преходна“ и причинена от фактори, свързани с Covid, които ще отслабнат.

„Добрият кораб Transitory беше претъпкан“, каза Пауъл иронично за смях на присъстващите, „с повечето масови анализатори и централни банкери от напреднала икономика на борда. Мисля, че днес виждам някои бивши колеги от кораба.

Когато стана ясно, че инфлацията се разпространява от стоки към услуги, Фед се обърна и започна да се повишава, като в крайна сметка добави 5,25 процентни пункта към своя референтен лихвен процент за овърнайт, който беше около нула след спешни съкращения в първите дни на пандемията.

Пауъл заяви, че повишаването на инфлацията е „глобално явление“, резултат от „бързото нарастване на търсенето на стоки, напрегнатите вериги за доставки, свитите пазари на труда и рязкото покачване на цените на суровините“.

Той отдаде доверието във Фед и добре закрепените очаквания, че инфлацията в крайна сметка ще се понижи, на това, че икономиката избегна рязък спад по време на цикъла на поскъпване.

„FOMC не се поколеба да изпълни отговорностите си, а действията ни убедително демонстрираха ангажимента ни да възстановим ценовата стабилност“, каза той. „Важна поука от скорошния опит е, че закотвените инфлационни очаквания, подсилени от енергични действия на централната банка, могат да улеснят дезинфлацията, без да е необходим застой.“

Пауъл добави, че все още има „много какво да се научи“ от този опит.

„Това е моята оценка на събитията. Вашият опит може да се различава“, каза той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 26 август. Имен ден празнуват Адриан, Адриана, Наталия
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 26-ти август до 1-ви септември
Главчев смени Калин Стоянов като вътрешен министър. Радев обяви датата на предсрочните избори
Мащабен проект преобразява ЦУМ в модерен търговски комплекс с 5-зведен хотел и СПА-център
Тръмп: Мъск няма да има време да бъде част от кабинета ми в Белия дом, но може да консултира
Почина бившият треньор на Англия, легендарният Свен-Горан Ериксон
Светът на парите: 3 често срещани финансови грешки, които да избягвате още от млади години
Лидерът на КНДР поръча на инженерите в Северна Корея да разработват ударни дронове-самоубийци