ЕЦБ: Биткойнът върви към ирелевантност

ЕЦБ: Биткойнът върви към ирелевантност

Европейската централна банка отправи остра критика към биткойна, като заяви, че най-популярната криптовалута е „на път към ирелевантност“, предаде Си Ен Би Си.

В публикация в блог директорът на ЕЦБ за пазарна инфраструктура и плащания Улрих Биндзайл и анализаторът Юрген Шаф пишат, че за привържениците на биткойн очевидното стабилизиране на цената на криптовалутата тази седмица „сигнализира за отдих по пътя към нови висоти“.

„По-вероятно обаче е това да е изкуствено предизвикан последен дъх преди пътя към ирелевантостта – и това вече беше лесно предвидимо още преди FTX да фалира и да изпрати цената на биткойн доста под 16 хил. долара“, пишат те.

Биткойн прескочи прага от 17 хил. долара в сряда и се разменя за 17,109,31 долара към 8:45 часа днес.

Виджай Айяр, Виджай Айяр, вицепрезидент за корпоративното развитие и международните връзки на криптоплатформата Luno, предупреди, че отскокът вероятно представлява рали на мечия пазар и няма да се задържи.

Забележките на служители на ЕЦБ идват в момент, когато крипто индустрията се тресе из основи, след като крипто борсата FTX, която в не далечното минало се оценяваше на 32 млрд. долара, се срина. Секторът обаче се представяше слабо и преди фалита на компанията на Сам Банкман-Фрайд заради по-високите лихвени проценти от Федералния резерв.

Биндзайл и Шаф смятат, че биткойнът не е подходящ нито зa инвестиции, нито като средство за плащане.

„Концептуалният дизайн и технологичните недостатъци на биткойн го правят съмнителен като платежно средство: реалните биткойн трансакции са тромави, бавни и скъпи“, пишат те. „Биткойн никога не е бил използван в значителна степен за законни трансакции в реалния свят“, добавят те.

„Биткойн също не е подходящ като инвестиция. Той не генерира паричен поток (като например недвижимите имоти) или дивиденти (като акциите), не може да се използва продуктивно (като стоките) или да осигурява социални ползи (като златото). Следователно пазарната оценка на биткойна се основава единствено на спекулации“, обясняват Биндзайл и Шаф.

Анализатори казват, че несъстоятелността на FTX вероятно ще ускори регулирането на цифровите валути. В Европейския съюз се очаква нов закон, който да хармонизира регулирането на цифровите активи в целия блок.

Биндзайл и Шаф посочват, че е важно регулацията да не се бърка за знак за одобрение.

„Убеждението, че трябва да се даде място на иновациите на всяка цена, упорито се запазва“, коментират те.

„Първо, тези технологии досега са създали ограничена стойност за обществото – без значение колко големи са очакванията за бъдещето. Второ, използването на обещаваща технология не е достатъчно условие за добавена стойност на продукт, базиран на нея“, добавят представителите на ЕЦБ.

Те също така изразиха загриженост относно лошите екологични последици от копаенето на биткойн. Техническите основи на криптовалутата са такива, че изисква огромно количество изчислителна мощност, за да се проверяват и одобряват нови трансакции.

„Тази неефективност на системата не е недостатък, а функция“, посочиха Биндсейл и Шаф. „Това е една от особеностите да се гарантира целостта на напълно децентрализираната система.“

Това не е първият път, когато ЕЦБ поставя под въпрос ползите от цифровите валути. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард каза през май, че според нея криптовалутите „не струват нищо“. Нейните коментари дойдоха на фона на предходен трус в индустрията - сривът за много милиарди долари на така стейбълкойна terraUSD.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ