ЕЦБ повиши основните си лихви с 25 базисни пункта

ЕЦБ повиши основните си лихви с 25 базисни пункта

Европейската централна банка(EЦБ) повиши  основните си лихвени ставки с 25 базисни пункта и обяви, че ще спре от юли реинвестирането на средства от падежиращите книжа от своята програма за закупуване на активи на стойност 3,2 трлн. евро.

Лихвеният процент по основните операции по рефинансиране и лихвените проценти по пределното кредитно улеснение и депозитното улеснение бяха повишени съответно до 3,75%, до 4,00% и до 3,25%, като решението влиза в сила от 10-и май 2023 г.

ЕЦБ вече повиши лихвените проценти с общо 375 базисни пункта от миналия юли насам - най-бързият в нейната история темп на затягане на лихвите, но все още са вероятни по-нататъшни действия предвид нарастващия натиск върху заплатите и цените.

Днешното по-слабо повишаване на лихвените ставки след три последователни затягания с по 50 базисни пункта идва само дни, след като банкови данни в еврозоната показаха най-големия спад в търсенето на заеми от повече от десетилетие. Това предполага, че предишните повишения на лихвите вече си "проправят път" в реалната икономика и че политиките на ЕЦБ ограничават растежа.

"Перспективата за инфлацията продължава да е твърде висока твърде продължително време. С оглед на все така силния инфлационен натиск Управителният съвет взе решение да повиши с 25 базисни пункта трите основни лихвени процента на ЕЦБ. Като цяло, постъпващата информация потвърждава оценката за средносрочната перспектива за инфлацията от предишното заседание на Управителния съвет. През последните месеци общата инфлация намаля, но базисният ценови натиск остава силен. Същевременно предишните повишения на лихвените проценти намират силно отражение в условията за финансиране и паричните условия в еврозоната, докато забавянето и силата на отражението им в реалната икономика остава несигурно", се посочва в изявлението на ЕЦБ след края на днешното заседание, цитирано от БНР.

"Бъдещите решения на Управителния съвет ще осигурят равнище на основните лихвени проценти, което е достатъчно рестриктивно, за да се постигне своевременно връщане на инфлацията към средносрочната цел от 2%. Те ще бъдат поддържани на това равнище толкова дълго, колкото е необходимо", посочи още ЕЦБ.

"Управителният съвет ще продължи да прилага основан на данните подход, когато определя подходящото ниво и продължителност на рестриктивността. По-специално, решенията му за основните лихвени проценти все така ще се основават на оценката му за перспективата за инфлацията въз основа на постъпващите икономически и финансови данни, динамиката на основната инфлация и доброто функциониране на трансмисионния механизъм на паричната политика", добавят от ЕЦБ.

По-късно днес председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви на пресконференция, че ценовият натиск в еврозоната остава силен и индикаторите за базовата инфлация остават високи, според данните до март.

"Въпреки че повечето измерители  за дългосрочните инфлационни очаквания в момента са около 2%, някои индикатори са се повишили и продължават да изискват наблюдение“, предупреди тя.

Същевременно Кристин Лагард подчерта, че е "пределно ясно", че банката "не спира" с повишаването на лихвените проценти.

Лагард каза още, че рисковете за икономическия растеж включват подновените напрежения на финансовите пазари и войната в Украйна, докато "ако се запази неотдавнашното обръщане на шоковете от миналото, свързани с предлагането, това  може да насърчи доверието и да подкрепи по-висок от очаквания в момента растеж".

Тя добави, че все още има "значителни възходящи рискове" за инфлацията, включително трайно покачване на инфлационните очаквания над целевата стойност и с оглед на наскоро договорените споразумения за заплатите, "особено ако маржовете на печалбата останат високи". Сред рисковете от инфлация в посока надолу са напрежението на финансовите пазари и по-слабото търсене, отбеляза шефът на ЕЦБ.

Говорейки с репортери по време на пресконференция след днешното последно затягане на лихвите от ЕЦБ, Лагард потвърди, че банката остава решена "да осигури своевременно връщане към целевото инфлационно ниво от 2%".

Тя каза още, че зад днешното решение стои "общ, много силен консенсус". Лагард добави, че въпреки че е имало "разнообразие от гледни точки", като някои членове на ЕЦБ са казали, че е подходящо увеличение на лихвения процент с 50 базисни пункта, а други са сметнали, че е подходящо повишение с 25 пункта, никой от управителния съвет на централната банка не е изразил предположение, че би било подходящо лихвите да не се променят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ