ЕЦБ предупреждава банките да внимават с изплащането на бонуси

ЕЦБ предупреждава банките да внимават с изплащането на бонуси

Европейската централна банка засилва натиска върху някои банки да ограничат бонусите за 2022 година на фона на опасенията за помрачаването на икономическите перспективи, предава Блумбърг, позовавайки се на запознати източници.

Висшият банков надзорен орган в еврозоната е уведомил наскоро индивидуални кредитори, че очаква ограничаване на променливите възнаграждения и дивиденти, тъй като е загрижен, че енергийната криза може да доведе до вълна от неизпълнение на задължения. Предупрежденията са зачестили, тъй като ЕЦБ вижда по-рязко забавяне на икономиката в Европа през следващата година като вероятен сценарии, твърдят източниците.

Нарастващият натиск идва, след като няколко банки от еврозоната, включително UniCredit SpA, Commerzbank AG и Deutsche Bank AG, наскоро дадоха оптимистични прогнози, дори при нарастващата инфлация и нарастващите лихвени проценти, които натежават върху икономическите перспективи.

Кредиторите изтъкват също, че е малко вероятно да се наложи да заделят огромни кредитни провизии, дори и при допълнителното предизвикателство на растящите цени на енергията в Европа.

ЕЦБ смята, че кредиторите може да подценяват рисковете. „Съществува известно нежелание от страна на банките да участват сериозно в надзорни дискусии“, каза наскоро Андреа Енрия, който ръководи Надзорния съвет на ЕЦБ. „Европа е изправена пред постоянен и пълномащабен макроикономически шок, който изисква надзорните органи да проявяват изключителна предпазливост“, каза той.

По-рано ЕЦБ показа, че е готова да се намеси, ако смята, че плановете за бонуси на дадена банка са прекомерни на фона на повишените икономически рискове. Регулаторът призова за умереност по време на пандемията на от 19 и впоследствие принуди няколко кредитора, включително BNP Paribas SA, Deutsche Bank и UniCredit, да намалят бонусите си за 2020 г., съобщи Блумбърг.

Говорител на ЕЦБ е отказал коментар за медията.

Бонусите обикновено отговарят за по-малка част от изходящите капиталови потоци, отколкото дивидентите, въпреки че има примери, като този на Deutsche Banк, при които ситуацията не е такава.

Натискът на ЕЦБ поставя много банки в трудна ситуация, тъй като те се насочват към стабилни печалби след силни търговски резултати. Това обикновено води до очаквания сред банкерите, че ще получат по-високи бонуси. Много кредитори също обещаха да извършат значителни изплащания на инвеститорите през следващите години, като намаляването на тези суми може да предизвика остра реакция.

Принуждаването на банките да намалят изплащанията може да създаде проблеми за самата ЕЦБ. Енрия каза наскоро, че предупрежденията по време на ранните дни на пандемията от COVID-19, че неизпълнението на кредитите може да се увеличат драстично, са се оказали твърде песимистични, подхранвайки нагласата сред банките „да отхвърлят призивите на регулаторите за предпазливост като неоправдан консерватизъм“.

През 2020 г. ЕЦБ призова банките да заделят големи провизии заради локдауните срещу разпространението на коронавируса, което създаде голямо забавяне на печалбите през тази година. Надзорният орган също така приложи де факто забрана за изплащане на дивиденти и обратно изкупуване на акции, което се оказа вредно за банковите оценки и стана обект на публична критика от няколко високопоставени банкери от еврозоната.

ЕЦБ премахна свързаните с пандемията ограничения за дивиденти и бонуси през 2021 г. и вместо това ги замени с призив към банките да възприемат „разумен и далновиден подход“, когато вземат решение за бонуси.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
Цитат на деня