Експерти: Не се очаква рязко повишение на лихвите по кредитите

Експерти: Не се очаква рязко повишение на лихвите по кредитите

Експерти: Не се очаква рязко повишение на лихвите по кредитите

Няма повишаване на лихвените равнища за нови ипотечни кредити. Не се предполага и рязко повишаване на лихвите по старите кредити. Това прогнозира кредитният консултант Иво Димитров пред Нова тв. 

"Левът осигурява ликвидността. По-ниските лихвени проценти спрямо долара и еврозоната означават, че той е по-стабилната валута. Лихвите по депозитите ще се вдигнат, тогава когато ликвидността намалее. В края на годината лихвите може и да намалеят", обясни Димитров.

Кредитният консултант Десислава Николова пък смята, че това, че не България не е в еврозоната е плюс, защото затова не се покачват лихвите по кредитите.

"БНБ не отчита повишение на лихвите - по данни от края на февруари  средната лихва по новоотпуснат кредит  е 2,6%. На практика няма ръст лихвените нива за физически лица и домакинства, а по-скоро за юридическите лица - бизнес клиентите, които имат референтен лихвен процент - 3,6%. Лихвите по кредитите вероятно ще нараснат в един бъдещ период, но към момента това не се забелязва", отбеляза Николова. 

Според нея обаче се очаква обръщане на лихвения цикъл. 

"Дори висшите банкери казват, че ще има плавно повишение на лихвите", посочи Николова. 

Както "Мениджър нюз" писа, лихвите по кредитите и депозититеу нас  ще растат плавно. Нивата им ще стигнат 2-2,5% при депозитите в края на 2023 г. При ипотеките увеличението ще е до 4 на сто, а при потребителските кредити лихвите ще се вдигнат средно до около 7 на сто, прогнозира пред “Мениджър нюз“ кредитният консултант Тихомир Тошев. Според него  увеличението на  основнния лихвен процент, който от 1 април бе увеличен отБългарската  народна  банка (БНБ,) на 2,,47%, няма да се отрази съществено върху лихвената политика на повечето банки у нас. Причината е, че повечето от банките не бързат да  покачват рязко  лихвите по кредитите,  за да могат да привличат повече клиенти, обясни още Тошев. 

Тъй като банките в България все още са свръхликвидни, а кредитирането все е основен източник на доход, въпреки покачването на лихвите от ЕЦБ, не се наблюдава масово вдигане на лихвите по депозитите. Повечето големи банки все още ги държат нулеви, само няколко малки кредитни инситуции дават лихви по спестяванията между 1 и 1,5%.

Според Тихомир Тошев обаче наблююденията му като кредитен консултант показват, че реалните лихви, на които повечето банки отпускат ипотеките и потребителските   заеми, са доста по-ниски. 

Припомняме, че в последната си макроикономическа прогноза БНБ прогнозира, че започналата тенденция към покачване на лихвените проценти по кредитите и депозитите ще се засили и те ще достигнат най-високите си стойности в края на 2023 г. и в началото на 2024 г., след което да се стабилизират на достигнатите нива. 

 "Въз основа на пазарните очаквания за по-нататъшно затягане на паричните условия в еврозоната очакваме започналата тенденция към покачване на лихвените проценти по кредитите и депозитите да се засили и те да достигнат най-високите си стойности в края на 2023 г. и в началото на 2024 г., след което да се стабилизират на достигнатите нива”, посочват от БНБ. Централната банка отчита, че повишението на лихвите по кредити и депозити у нас през миналата 2022 година е било сравнително слабо, заради значителната ликвидност в родната банкова система.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ