Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските акции се понижават в края седмицата*
Европейските акции записаха понижения в ранната търговия в петък, като трейдърите се фокусираха върху икономическите данни за улики относно посоката на лихвените проценти и потенциалните промени в политиките на САЩ при президентството на Доналд Тръмп, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 1,95 пункта, или 0,38%, до 508,72 пункта. Въпреки това бенчмаркът се е насочил към ръст от 0,7% за седмицата, която бе белязана от слаба търговска активност, след като търговците се завърнаха от новогодишните си празници.
Германският показател DAX се понижи със 103,83 пункта, или 0,52%, до 19 920,82 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 изтри 15,24 пункта от стойността си, или 0,18%, достигайки ниво от 8 244,85 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 75,9 пункта, или 1,03%, до 7 317,86 пункта.
Изложени на Китай сектори като тези на миннодобивните компании (SXPP), фирмите за луксозни стоки (STXLUXP) и автомобилните компании (SXAP), бяха подложени на натиск, дори след като официален представител от Пекин каза, че страната ще се увеличи рязко финансиране от свръхдълги съкровищни облигации през 2025 г. за стимулиране на бизнес инвестиции и инициативи за насърчаване на потребителските разходи.
Инвеститорите са притеснени за икономиката на Китай на фона на задаващата се търговска война със САЩ преди встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари.
STOXX 600 също достигна рекордни върхове миналата година, въпреки че опасенията относно забавящата се европейска икономика и политическите сътресения в Германия и Франция ограничиха печалбите му.
„Като се има предвид суперзвездната година за акциите в САЩ през 2024 г., не е изненадващо, че се прокрадва малко повече предпазливост на фона на несигурността относно паричната политика, особено с очакваните непредсказуеми промени от Белия дом“, каза Сюзан Стрийтър, старши инвестиционен и пазарен анализ в Hargreaves Lansdown.
Търговците очакват данни за производствената активност в САЩ, както и изказвания на служители на Фед и Европейската централна банка по-късно през деня.
Членът на Управителния съвет на ЕЦБ Янис Стурнарас каза в четвъртък, че очаква основният лихвен процент на банката да бъде намален до 2% до есента. Това означава още 100 базисни пункта разхлабване през тази година – приблизително в съответствие с очакванията на търговците.
Акциите Tullow Oil скочиха с 11,86%, след като фокусираната върху Западна Африка компания беше освободена от данък от 320 милиона долара върху операциите си в Гана.
Цената на книжата на базираната в Люксембург стоманодобивна група ArcelorMittal се понижи с 3,73% след съобщения, че президентът на САЩ Джо Байдън е решил официално да блокира придобиването на U.S. Steel от Nippon Steel.
Спад в САЩ
Акциите на Уолстрийт понижиха в четвъртък в рамките на волатилна първа търговска сесия за новата година, след като спадът от края на 2024 г. продължи и през януари, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 151,95 пункта, или 0,36%, до 42 392,27 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 13,08 пункта, или 0,22%, до 5 868,55 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq изтри 30 пункта от стойността си, или 0,16%, достигайки ниво от 19 280,79 пункта.
Това е пета поредна сесия на спад за S&P 500 и Nasdaq – най-дългата подобна серия от април насам.
Първоначално основните индекси се повишиха в четвъртък, като при най-високото си ниво за деня Dow бе на зелено с повече от 300 пункта. В крайна сметка обаче повишенията бяха заличени.
Акциите на технологичния гигант Apple натежа на пазара, поевтинявайки с 2,62%. Цената на книжата на Tesla се понижи с 6,08%, след като компанията съобщи, че годишните доставки са намалели през 2024 г. Акциите на производителя на чипове Nvidia поскъпнаха с 2,99%, помагайки донякъде да се компенсират спадовете при другите акции на Big Tech.
Движенията в четвъртък идват, след като стабилната 2024 г. за акциите приключи с негативна нотка. S&P 500 се повиши с 23% за годината, но я завърши с четири поредни сесии на спад за първи път от 1966 г. насам.
„Ако мислите, че пазарът се движи две стъпки напред, една стъпка назад, ние сега сме във фаза с една стъпка назад след една наистина звездна,2024 г. … Оценките и настроенията се обърнаха към оптимистичната еуфорична страна, така че виждаме как пазарът работи през тези условия на свръхкупуване в краткосрочен план“, коментира Анджело Куркафас, старши инвестиционен стратег на Edward Jones, пред CNBC.
Поредицата от загуби означава, че ще бъде трудно да се материализира т.нар. „рали на Дядо Коледа" . Този добре известен пазарен индикатор обикновено се характеризира с покачване на акциите през последните пет сесии на календарната година и първите две на януари. Широкият индекс се покачва средно с 1,3% през този период и е на печалба през почти 80% от случаите, според пазарните данни на Dow Jones от 1950 г.
Доходността по облигациите също беше волатилна в четвъртък, като тази по 10-годишните държавни облигации се повиши до близо 4,6% в един момент, преди да се отстъпи.
Седмицата, която е по-кратка заради празниците, беше слаба и по отношение на икономическите данни. Доклад за молбите за помощи при безработица в четвъртък обаче показа, че както първоначалните, така и все още действащите молби за помощи намаляват на седмична база.
Разнопосочна търговия в Азия
Основите индекси на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион не намериха единна посока в петък, като китайските акции поевтиняха, докато инвеститорите оценяват сигналите за политиката на Пекин, пише Си Ен Би Си.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете спад от 51,13 пункта, или 1,57%, до 3 211,43 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се понижи с 50,58 пункта, или 2,65%, до 1 856,46 пункта. Хонконгският показател Hang Seng обаче не последва негативната тенденция и напредна със 136,95 пункта, или 0,7%, до 19 760,27 пункта.
Доходността по китайските облигации достигна рекордно ниски нива, като тази по 10-годишните облигации падна с 1,5 базисни пункта до 1,598%, а доходността по 30-годишните държавни облигации намаля с 2,9 базисни пункта до 1,819%, според данни на LSEG.
„Файненшъл таймс“ съобщи, че Народната банка на Китай планира да намали лихвените проценти „в подходящ момент“, цитирайки коментари от централната банка. В момента 7-дневната обратна репо лихва в страната е определена на 1,5%.
През предстоящата година Китай ще разшири издаването на ултра-дългосрочни облигации и ще увеличи усилията за стимулиране на потреблението, казаха пред репортери в петък високопоставени служители от Националната комисия за развитие и реформи на Китай.
Длъжностните лица повториха плановете си за субсидиране на покупките на смартфони, интелигентни часовници и таблети, като същевременно се увеличи професионалното обучение, пенсиите и подкрепата за работниците в икономиката на концерти.
Южнокорейският показател Kospi записа ръст от 42,98 пункта, или 1,79%, до 2 441,92 пункта.
Инвеститорите в Азия ще продължат да оценяват политическата несигурност в Южна Корея, след като органът за наблюдение на корупцията в страната не успя да задържи сваленият с импийчмънт президент Юн Сук-йол след продължил часове хаос в президентската резиденция. Краткотрайният опит на Юн за въвеждане на военно положение на 3 декември доведе до политически смут в страната.
Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 49,3 пункта, или 0,6%, до 8 250,5 пункта.
Фондовата борса в Токио остава до края на седмицата заради новогодишните празници.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 1,51 пункта, или 0,17%, до 893,04 пункта. BGBX40 се повиши с 0,21 пункта, или 0,12%, до 172,25 пункта. BGTR30 напредна с 1,63 пункта, или 0,19%, до 866,74 пункта. BGREIT регистрира ръст от 0,22 пункта, или 0,10%, до 215,46 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.